KAKO IZGLEDA ŽIVOT U RUSIJI NAKON 1.000 DANA RATA: "Ovde i zidovi imaju uši..."
Mesecima su po Starom Arbatu, najpoznatijoj ulici Moskve, izloženi plakati kojima se veliča "specijalna operacija" – "rat" je još uvek zabranjen pojam. Na čitavom nizu plakata se hvali "nepobedivost" ruskog oružja, postavljajući rat kao svetinju. Poruke na plakatima, poput "On će te naći. On je zao. On je naša grabljivica" i "Čuješ li ga? Buku neizbežne osvete?" jasno naglašavaju ratnu propagandu koja prožima svakodnevni život građana.
Sloboda izražavanja u vezi sa ratom je izuzetno ograničena, a kritika se kažnjava. Opozicioni aktivista Ilja Jašin je dospeo u logor samo zato što je izneo mišljenje o izveštajima o pokolju ruskih vojnika u Buči. Ovo je samo jedan od primera ograničenja slobode govora i kritike koja je prisutna u savremenom društvu Rusije.
Rat u Ukrajini donosi patnju i žrtve i za ruske vojnike. Novi grobovi vojnika se ređaju širom gradova Rusije, dok ruski izvori u vestima o "pobedama" i "uspesima" ne govore o broju žrtava. Čak i umerene procene zapadnih vojnih stručnjaka govore o velikom broju poginulih i ranjenih, što dodatno naglašava cenu koju Rusija plaća za svoje vojne akcije.
Ruska propagandna mašinerija ističe fašiste u Ukrajini kao glavne krivce, dok se javnost suočava sa pritiskom da podrži rat i politiku Putina. Nakon 1.000 dana propagande i pritiska, teško je proceniti koliko Rusa zaista podržava rat i politiku Putina, ali je jasno da je Putinova podrška uverljiva.
1.000 dana rata je iz korena promenilo Rusiju. Pored borbe protiv Ukrajine, postoji i borba protiv "domaćih izdajnika" u sopstvenim redovima. Oni koji se protive Putinovom "mudrom vođstvu" ili imaju razumevanja za Ukrajinu, suočavaju se sa pretnjom zatvora ili bekstva iz zemlje.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)