Donald Tramp i Džo Bajden
Foto: EPA/EPA-EFE/AL DRAGO


Krajem 2015. godine, tadašnji predsednik SAD, Barak Obama, doneo je odluku o proterivanju 35 ruskih diplomata i zapleni ruske diplomatske imovine. Ova akcija je izazvala značajne posledice, a sada, sa najavom upotrebe raketnog sistema ATACMS, tenzije između Rusije i SAD su eskalirale do neslućenih visina.

Reakcija ruskog predsednika Vladimira Putina unapred je eliminisala svaku mogućnost dvosmislenosti. Sjedinjene Države su, prema njegovim rečima, praktično "u ratu sa Rusijom" ukoliko se odluči za ovaj korak. Ova izjava nije ostavila prostora za nedoumicu, a situacija je postala izuzetno ozbiljna.

Najnovija odluka (još uvek aktuelnog) predsednika SAD, Džoa Bajdena, da odobri upotrebu raketnog sistema ATACMS u Ukrajini, unosi dodatnu napetost u odnose između SAD i Rusije. Ova odluka postavlja pitanje kako će njen naslednik, Donald Tramp, reagovati na ovu zaostavštinu.

Preuzimajući dužnost, Tramp će biti suočen sa nasleđenom situacijom koja će zahtevati jasan stav i akciju. Pitanje je da li će Tramp prihvatiti odluke svog prethodnika ili će pokušati da ih preispita. Takođe, uticajne ličnosti poput Ilona Maska i Donalda Trampa Mlađeg takođe iznose svoje stavove i utiču na razvoj situacije.

Sve ovo postavlja pitanje kako će se odvijati odnosi između SAD, Rusije i Ukrajine u narednom periodu. Moguće je da će doći do upotrebe taktičkog oružja od strane Rusije, što će dodatno zakomplikovati situaciju i postaviti Trampa pred izazov da se sa time suoči. Takođe, ukoliko Ukrajina propadne, to će ostaviti velike posledice na region.

Pojedini izveštaji ukazuju na to da Pentagon nastoji da iskoristi sredstva namenjena Ukrajini za upotrebu raketnog sistema ATACMS. Ovaj potez pokreće pitanje uloge SAD u međunarodnim odnosima i donošenju odluka koje mogu imati dalekosežne posledice.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading