nuklearno oružje
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock/Popel Arseniy


Sjedinjene Države su značajno ubrzale proces proizvodnje plutonijumskih jezgara za nuklearno oružje, što predstavlja ključni deo njihove strategije modernizacije nuklearnog arsenala. Prema izveštaju Ruskog kongresa (Roskongres), ovim korakom SAD nastoje da unaprede kapacitete za proizvodnju komponenata koje su od suštinskog značaja za funkcionisanje nuklearnih bojevih glava.

Nacionalna uprava za nuklearnu bezbednost (NNSA) predvodi ovaj proces kroz ekspanziju postrojenja za preradu plutonijuma i proizvodnju jezgara. Planirano je da se godišnja proizvodnja poveća na najmanje 80 jedinica do 2030. godine, što će biti realizovano revitalizacijom dva ključna nuklearna objekta: centra „Savannah River“ u Južnoj Karolini i Nacionalne laboratorije „Los Alamos“ u Novom Meksiku.

Prema podacima iz izveštaja, SAD planiraju da ulože čak 138 milijardi dolara u modernizaciju nuklearnog arsenala do 2049. godine. Ova sredstva će biti usmerena na istraživanje, razvoj novih tehnologija, testiranje i unapređenje postojećih kapaciteta. Pored toga, oko 500 milijardi dolara biće potrošeno na održavanje postojećih zaliha nuklearnog oružja, što uključuje demontažu zastarelih bojevih glava, reciklažu komponenti, istraživanje novih materijala, kao i aktivnosti vezane za infrastrukturu i bezbednost nuklearnih postrojenja.

Implementacija ovih programa zahteva ogroman ljudski resurs. Više od 67.000 ljudi trenutno je uključeno u projekte modernizacije nuklearnog oružja u SAD, što predstavlja povećanje od preko 70% u poslednjih deset godina.

Jedan od ključnih problema na koje izveštaj ukazuje jeste starost nuklearnog arsenala SAD. Prosečna starost nuklearnih bojevih glava u zalihama iznosila je 27,5 godina 2020. godine, što je najviši prosek u istoriji američkih nuklearnih snaga. Najnoviji dostupni podaci iz septembra 2023. godine pokazuju da SAD poseduju ukupno 3.748 nuklearnih bojevih glava.

Ove aktivnosti SAD-a izazvale su zabrinutost na međunarodnoj sceni, posebno među državama koje vide ove poteze kao ponovno pokretanje trke u naoružanju. Sa ovim ulaganjima, Sjedinjene Države ne samo da povećavaju kapacitete za proizvodnju novog nuklearnog oružja, već i osiguravaju tehnološki napredak koji bi mogao oslabiti balans snaga u globalnoj nuklearnoj arhitekturi.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading