KO SU "BOŽIJI RATNICI" DONALDA TRAMPA: Koriste simbole koje je koristio i masovni ubica, a jedan od njih će voditi i VOJSKU!
Evangelistički hrišćani su postali prepoznatljiva grupa birača Donalda Trampa, a među nominovanim za njegovu administraciju nalaze se radikalni predstavnici koji privlače pažnju svojim neobičnim tezama i simbolima. Pit Hegset, bivši elitni vojnik i voditelj Foks njuza, ističe se svojim govorom tela, tetovažama i knjigama koje zagovaraju "potpuno uništenje" levih snaga. Njegova nominacija za mesto ministra odbrane izaziva kontroverze, posebno zbog njegovih ekstremnih stavova o vojnoj misiji i neprijateljima zemlje.
Hegset privlači pažnju svojim tetovažama koje uključuju jurišnu pušku iznad američke zastave, srednjevekovni jerusalimski krst s krstaškim ratnim pokličem "Deus Vult" (Bog to želi) i imenom "Isus" na hebrejskom. Ovi simboli imaju duboko istorijsko značenje i često su povezani sa nasiljem, kao što je slučaj sa norveškim neonacistom Andersom Brejvikom koji je koristio slične simbole u svom "manifestu" iz 2011. godine. Ova veza između simbola i nasilja zabrinjava istraživače i analitičare koji upozoravaju na opasnost od ekstremnih stavova u politici i religiji.
Sociolog Filip Gorski sa Univerziteta Jejl istražuje hrišćanski nacionalizam i smatra da Tramp s Hegsetovom nominacijom šalje svesnu poruku ekstremnom delu religijskog i političkog spektra. Gorski ističe kontinuitet od krstaških ratova u srednjem veku do napada na Kapitol, naglašavajući veličanje nasilja i muževnosti unutar verskog okvira. On upozorava na privlačnost ovakvih ekstremnih stavova među mladim muškarcima i naglašava razliku između evangelikanaca stare škole i budućih ekstremista poput Hegseta.
Pored Hegseta, Trampov saveznik i ideolog politike "Amerika na prvom mestu" Rasel Vout takođe privlači pažnju svojim političkim stavovima. Kao budući direktor Kancelarije za upravu i budžet, Vout bi trebalo da kontroliše sve državne izdatke i finansijski da vodi borbu protiv liberalnih institucija. U bliskoistočnoj politici, imenovanje Majka Hakabija za ambasadora u Izraelu takođe signalizuje promenu smera gde granice između politike i religije nestaju. Hakabi je dugi niz godina jedan od najistaknutijih likova "hrišćanskih cionista" i njegove izjave izazivaju zabrinutost među američkim Jevrejima.
Iako Hegset i Hakabi privlače pažnju svojim ekstremnim stavovima, njihove nominacije nailaze na kontroverze i otpore. Dok Hegset suočava sa ozbiljnim optužbama za silovanje, Hakabi se suočava sa neodobravanjem većine Jevreja i zabrinutošću američkih Jevreja zbog njegovih političkih stavova o Izraelu i Palestini.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)