prostitucija
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Prostituke u Belgiji stekle su pravo na porodiljsko odsustvo, šestodnevnu radnu nedelju, bolovanje i penziju, što predstavlja prvi zakon ovog tipa u svetu.

Prema novim pravilima, prostitutke će imati pravo da odbiju klijente, kao i da odbace određene radnje, bez straha od otkaza zbog tih odbijanja, prenosi "Dailymail".

Novi zakon, koji je usvojen u belgijskom parlamentu u maju i stupio na snagu juče, reguliše radno vreme, plate i sigurnosne mere. Seksualni rad je dekriminalizovan u Belgiji 2022. godine, a legalan je i u nekoliko drugih zemalja, poput Nemačke, Grčke, Holandije i Turske.

Međutim, zakon koji omogućava prostitutkama da potpišu formalne ugovore o radu i steknu prava poput drugih radnika, predstavlja globalnu novinu. Belgijski sindikat seksualnih radnika pohvalio je ovaj zakon kao "ogroman korak napred", koji ukida pravnu diskriminaciju seksualnih radnika, i ističe da će doprineti smanjenju zlostavljanja i eksploatacije.

 

 

Ipak, feminističke organizacije kritikovale su zakon, nazivajući ga "katastrofalnim" za mlade devojke i žrtve trgovine ljudima. Zakon takođe propisuje da poslodavci moraju obezbediti čistu posteljinu, kondome, higijenske proizvode i instalirati "panik tastere" u radnim prostorijama za sigurnost žena.

Osim toga, makroi sada moraju da dobiju licencu za vođenje bordela i ispune zahteve vezane za proveru, uključujući i to da nemaju prethodne osude za seksualni napad ili trgovinu ljudima. Prostituke ili njihovi makroi mogu zatražiti posredovanje od strane vlade u slučaju radnih sporova.

Erin Kilbride, istraživač u organizaciji "Human Rights Watch", opisao je zakon kao "radikalan" i rekao da bi svaka zemlja trebalo da krene tim putem.

S druge strane, Julia Crumiere, volonterka u organizaciji "Isala" koja pomaže belgijskim seksualnim radnicima, naglašava da većina žena u prostituciji želi pomoć u napuštanju ove profesije i pronalaženju "normalnog" posla, a ne traže radna prava. "To je opasno jer normalizuje profesiju koja je u svom osnovi uvek nasilna", kaže ona.

Isabel Žaramilo, koordinatorka organizacije "Espace P", koja je učestvovala u izradi zakona, smatra da je zakon "neverovatan korak napred" i da znači priznanje profesije od strane belgijske države. Takođe, iz perspektive poslodavaca, zakon donosi revoluciju jer će morati da podnesu zahtev za državnu dozvolu za zapošljavanje seksualnih radnika.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading