BRISELSKI PORTAL POLITIKO OTKRIVA: Oligarh i ministri na listi zabranjenih! Gruzija u šoku zbog baltičkih sankcija
Danas su Estonija, Letonija i Litvanija reagovale na nasilno gušenje antivladinih demonstracija u Tbilisiju i uvele sankcije gruzijskim zvaničnicima. Na listi osoba koje su obuhvaćene ovim merama nalazi se i oligarh Bidzina Ivanišvili, zajedno sa još 10 pojedinaca, među kojima su ministar unutrašnjih poslova Vahtang Gomelauri i njegovi zamenici.
Estonsko ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da je odluka o zabrani ulaska ovim osobama doneta kao odgovor na njihovo učešće u ozbiljnim kršenjima ljudskih prava kroz agresivno suzbijanje legitimnih protesta u Gruziji. Ministar spoljnih poslova Margus Cahkna istakao je da bi gruzijski narod trebalo da bude u stanju da se izbori za svoja prava, te da je nasilje nad demonstrantima neproporcionalno i protivno ljudskim pravima.
Nova visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas izjavila je da će demokratsko nazadovanje Gruzije "imati direktne posledice od strane EU". Ovo predstavlja jasan signal da EU ozbiljno shvata situaciju u Gruziji i da je spremna da preduzme određene mere.
Hiljade ljudi su demonstrirale ispred gruzijskog parlamenta zahtevajući ostavku vlade nakon najave gruzijskog premijera Iraklija Kobahidzea o odlaganju procesa pridruživanja EU do 2028. godine. Ova najava izazvala je nezadovoljstvo građana, a policija je četiri noći zaredom suzavcem i vodenim topovima rasterivala demonstrante. Mnogi novinari su takođe bili meta policijskog nasilja, prijavljujući da su bili tukani i da im je oštećena oprema. Ombudsman Gruzije je naveo da je 80% uhapšenih prijavilo nasilje i nehumano postupanje policije.
Pre nego što je gruzijski premijer suspendovao kandidaturu zemlje za EU, Brisel je već saopštio da je pridruživanje Gruzije zaustavljeno jer je zemlja "otišla unazad". Kritike su se uglavnom odnosile na usvajanje kontroverznog zakona o "stranim agentima" u ruskom stilu u maju i nedavne parlamentarne izbore, za koje su međunarodni posmatrači rekli da nisu bili "slobodni i pošteni". Ovo dodatno pokazuje kako su unutrašnja dešavanja u Gruziji izazvala ozbiljnu reakciju i zabrinutost međunarodne zajednice.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)