Ko je vlasnik vašeg naloga na društvenim mrežama?
Slučaj platforme X i The Oniona, američke digitalne medijske kompanije i novinske organizacije koja objavljuje satirične članke o međunarodnim, nacionalnim i lokalnim vestima u sudskom postupku likvidiranja imovine krovne kompanije InfoWars, iznenada je pokrenuo složenu pravnu situaciju u vezi sa digitalnim sredstvima i otvara važna pitanja o pravima korisnika u vreme društvenih mreža.
Slučaj je najbolje opisati metaforom "slon u sobi", koja se koristi u svakodnevnoj komunikaciji za opisivanje značajnog problema ili teme koja je očigledna svim prisutnima, ali iz različitih razloga izbegava se da se o njoj govori. Ova metafora vizualno dočarava apsurdnost situacije kada mnogi koriste društvene mreže, a niko nije raspravljao o pravnim okvirima koji regulišu vlasništvo nad digitalnom imovinom, specifično vlasništvom nad nalozima, većom transparentnošću društvenih mreža o pravima korisnika, njihovim digitalnim identitetima i sadržajem.
X ima "superiorno vlasništvo"?
Platforma X je intervenisala u stečajnom postupku InfoWarsa, protiveći se mogućem prenosu povezanih Twitter naloga na The Onion. Pravnici kompanije X tvrde da oni imaju "superiorno vlasništvo" nad svim nalozima na svojoj platformi, osporavajući uobičajenu praksu prenosa naloga društvenih mreža tokom stečajne prodaje. Ova intervencija posebno je značajna jer odstupa od uobičajenog neintervencionističkog pristupa na američkim sudovima koji društvene mreže uzimaju u stečajnim postupcima i postavlja pitanja o motivima X-ovih postupaka, s obzirom na to da se radi o osetljivoj društvenoj, pravnoj i političkoj temi.
Pravni presedan i argumenti X-a
X-ov pravni argument zasniva se na ograničenom presedanu u stečajnim sudovima u vezi sa vlasništvom nad nalozima društvenih mreža. Kompanija se poziva na slučaj Vital Pharmaceuticals, gde je sud utvrdio da korporativni nalozi društvenih mreža koje koristi izvršni direktor pripadaju kompaniji, a ne pojedincu. X tvrdi da ima "isključivo vlasništvo" nad svim nalozima na svojoj platformi, naglašavajući da korisnici dobijaju samo "licencu" za korišćenje platforme, a ne vlasništvo nad svojim nalozima. Kompanija takođe tvrdi da ima "zaista isključivu kontrolu" nad korisničkim nalozima.
Posledice za korisnike i kompanije
Ovaj slučaj otvara nekoliko kritičnih pitanja za korisnike i kompanije. Korisnici korporativnih platformi društvenih mreža možda imaju manja prava nad svojim nalozima i sadržajem nego što se uopšteno pretpostavlja. Kompanije koje se značajno oslanjaju na društvene mreže u svom poslovanju suočavaju se s potencijalnim rizicima ako vlasnici platformi istaknu zahteve za vlasništvom.
X-ov prigovor u InfoWars stečajnom slučaju služi kao podsetnik da korisnici nemaju apsolutno vlasništvo nad svojim nalozima na društvenim mrežama i mogao bi da postavi presedan za način na koji se digitalna imovina tretira u pravnim postupcima.
InfoWars: Slučaj stečajnog postupka
InfoWars, medijska kompanija i veb stranica koju je osnovao Aleks Džons, našla se u stečajnom postupku nakon što je izgubila nekoliko značajnih sudskih sporova u vezi sa dezinformacijama koje je širila o pucnjavi u školi Sandy Hook 2012. godine. Porodice žrtava tužile su Džonsa zbog njegovih ponavljanih lažnih tvrdnji da je masakr bio izmišljen i da su roditelji ubijene dece bili plaćeni glumci. Sudovi su presudili u korist tužilaca i naložili Džonsu i njegovim kompanijama da plate gotovo 1,5 milijardi dolara odštete. Kako bi zaštitio svoju imovinu i pokušao izbegne plaćanje pune odštete, Džons je u aprilu 2022. godine prijavio stečaj za svoju kompaniju Free Speech Systems, koja je vlasnik InfoWarsa, kao i za nekoliko drugih povezanih poslovnih entiteta. Ovaj stečajni postupak stoga nije rezultat uobičajenih poslovnih poteškoća, već je strateški potez kojim pokušava da se ograničiti finansijska odgovornost nakon gubitka sudskih sporova u vezi sa širenjem dezinformacija koje su prouzrokovale stvarnu štetu porodicama žrtava.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)