andrija mandić
Foto: Printscreen/Fejsbuk/Нова српска демократија/Printskrin

„…radi prikupljanja informacija i činjenica o postupanjima državnih organa i drugih subjekata u slučajevima politički motivisanih ubistava koja su se dogodila od uvođenja višestranačja do danas kao i okolnostima fizičkih napada i prebijanja novinara i drugih slobodnih intelektualaca od strane policijskih službenika poznatih kao „Crne trojke“, a za koje su se u javnosti pojavljivale informacije da su bile zadužene za prebijanje političkih neistomišljenika tadašnje vlasti, koji je podnela grupa poslanika“, navodi se u odluci skupštinskog odbora.

Predlog su podneli klubovi NSD, DNP, SNP i CIVIS, a potpisali su ga i poslanici Pokreta „Evropa sad“ i Demokrata.

Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić najavio je krajem septembra da će predložiti formiranje anketnog odbora koji će se baviti slučajevima prebijanja bivšeg poslanika i glavnog urednika „Dana“ Duška Jovanovića 2000. godine (ubijen četiri godine kasnije), zatim Gojka Mitrovića, Radovana Aleksića, Voja Lakovića, Mladena Stojovića, Momira Vojvodića i Željka Ivanovića. Mandić je pominjao i slučaj ubistva saveznog ministra odbrane Pavla Bulatovića.

– Kako su navedeni događaji ostali nerasvetljeni, prisutna je opravdana sumnja da je rad nadležnih organa, pre svega tadašnjeg MUP Crne Gore i Službe državne bezbednosti, kao i pojedinaca iz vrha tih, ali i ostalih nadležnih institucija bio protivzakonit. Jer iz javno objavljenih izjava određenih osoba proizilaze indicije da nisu preduzimali mere, radnje i aktivnosti koje su zakonom bili dužni preduzeti, već naprotiv, da su svoj položaj i uticaj koristili kako bi ometali istragu, a sve u cilju da počinioci i nalogodavci ovih dešavanja ne budu pronađeni – navodi se u predlogu.

Afera „crne trojke“ potresla je Crnu Goru 2013. godine kada su bivši direktor Uprave policije Veselin Veljović i nekadašnji načelnik Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Miljan Perović u tužilaštvu odgovarali na optužbe bivšeg pripadnika SAJ Brajuška Brajuškovića. On je tada rekao da je Veljović organizator „crnih trojki“ koje su prebijale nepodobne novinare i opozicionare i da je on (Brajušković) bio vođa jedne od trojki, objašnjavajući da je batinaškim eskadronom koordinirao Miljan Perović. Veljović i Perović su demantovali ove tvrdnje, a tužilaštvo je odlučilo da nema dokaza protiv njih.

Rad odbora, koji podrazumeva sprovođenje istrage i dostavljanje izveštaja Skupštini oročen je na 90 dana, uz eventualno produženje roka ne duže od 15 dana. Za šefa poslaničkog kluba Demokrata, Borisa Bogdanovića, taj rok je prekratak.

– Očekujem da anketni odbor razmatra više ozbiljnih i složenih slučajeva, a svaki od njih zahteva pažljivu pripremu, detaljnu proveru činjenica i poštvanje svih pravnih procedura – izjavio je Bogdanović.

On je ukazao da po poslovniku, Skupština ne može obrazovati odbor pre nego što dobije zvaničnu potvrdu od resornog ministarstva o tome da li se povodom činjenica koje spadaju u nadležnosti Anketnog odbora vodi sudski postupak. On ukazuje da Anketni odbor ne može preuzeti parlamentarnu istragu za slučajeve koji su već pod pravosudnim postupkom, kako bi se izbegle pravne i proceduralne povrede, ali i omogućila transparentna i nepristrasna istraga.

Bonus video:

https://player.target-video.com/previews/index/1903532/37042/

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading