Al Džolani
Foto: Profimedia/Profimedia

Ahmed Husein Al Šara, poznatiji kao Abu Mohamed Al Džolani, jedan je od najistaknutijih lica među sirijskim pobunjenicima i vođa radikalnih islamističkih pokreta. Ovaj četrdesetogodišnjak, označen kao globalni terorista, predvodio je jednu od najopasnijih grupa koje su izazivale strah i haos na severu Sirije, postavši ključni akter u rušenju režima Bašara al Asada.

Al Džolani je rođen 1982. godine u Rijadu, Saudijska Arabija, gde je njegov otac radio kao naftni inženjer. Porodica se vratila u Siriju kada je imao sedam godina, a detinjstvo je proveo u elitnom damaskom kvartu Mezeh. Uprkos takvom poreklu, njegov životni put odveo ga je u radikalizam, što ga je učinilo jednim od najtraženijih ljudi na svetu – američke vlasti nude 10 miliona dolara za informacije koje bi dovele do njegovog hapšenja.

Al Džolani

Profimedia

 

 

Uspon Al Džolanija i njegovog pokreta

Njegovo ime, Džolani, aludira na Golansku visoravan, region Sirije pod izraelskom okupacijom od 1967. Njegov borbeni put započeo je u Iraku 2003. godine, gde se borio protiv američkih trupa kao član Al Kaide. Godine 2011, dobio je zadatak da osnuje ogranak Al Kaide u Siriji – Front Al Nusra. Pod njegovim vođstvom, grupa je stekla ogromnu moć i uticaj, ali 2016. godine, Džolani je odlučio da se distancira od Al Kaide, formirajući Hajat Tahrir al Šam (HTS).

Iako je promenio retoriku i pokušao da se predstavi kao pragmatični lider, HTS ostaje na popisu terorističkih organizacija, a mnogi ga i dalje povezuju sa radikalnim islamizmom. Američke vlasti su 2018. godine obustavile aktivnu potragu za Džolanijem, ali su ga i dalje smatrale pretnjom, dok njegova grupa i dalje deluje na severozapadu Sirije.

Nova strategija i kontroverze

Poslednjih godina, Al Džolani je pokušao da izgradi imidž umerenog lidera. HTS sada promoviše "građansku upravu" na teritorijama koje kontroliše, a Džolani je čak dozvolio održavanje prve hrišćanske mise u Idlibu nakon mnogo godina. Ipak, stručnjaci primećuju da on i dalje toleriše prisustvo ekstremističkih grupa na svojim teritorijama.

Pad režima i novo poglavlje sukoba

Brzi napredak pobunjenika doveo je do pada Damaska, koji je simbolično pao u njihove ruke nakon osvajanja Alepa, Homsa i Hame. Ovo je označilo kraj 24-godišnje vladavine Bašara al Asada, koji je napustio zemlju, ostavljajući sudbinu Sirije u rukama suprotstavljenih frakcija.

(Telegraf) 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading