ON JE SVRGNUO AL ASADA POSLE 24 GODINE? Ucenjen je na 10 miliona, bivši terorista ozloglašene Al Kaide!
Ahmed Husein Al Šara, poznatiji kao Abu Mohamed Al Džolani, jedan je od najistaknutijih lica među sirijskim pobunjenicima i vođa radikalnih islamističkih pokreta. Ovaj četrdesetogodišnjak, označen kao globalni terorista, predvodio je jednu od najopasnijih grupa koje su izazivale strah i haos na severu Sirije, postavši ključni akter u rušenju režima Bašara al Asada.
Al Džolani je rođen 1982. godine u Rijadu, Saudijska Arabija, gde je njegov otac radio kao naftni inženjer. Porodica se vratila u Siriju kada je imao sedam godina, a detinjstvo je proveo u elitnom damaskom kvartu Mezeh. Uprkos takvom poreklu, njegov životni put odveo ga je u radikalizam, što ga je učinilo jednim od najtraženijih ljudi na svetu – američke vlasti nude 10 miliona dolara za informacije koje bi dovele do njegovog hapšenja.
Uspon Al Džolanija i njegovog pokreta
Njegovo ime, Džolani, aludira na Golansku visoravan, region Sirije pod izraelskom okupacijom od 1967. Njegov borbeni put započeo je u Iraku 2003. godine, gde se borio protiv američkih trupa kao član Al Kaide. Godine 2011, dobio je zadatak da osnuje ogranak Al Kaide u Siriji – Front Al Nusra. Pod njegovim vođstvom, grupa je stekla ogromnu moć i uticaj, ali 2016. godine, Džolani je odlučio da se distancira od Al Kaide, formirajući Hajat Tahrir al Šam (HTS).
Iako je promenio retoriku i pokušao da se predstavi kao pragmatični lider, HTS ostaje na popisu terorističkih organizacija, a mnogi ga i dalje povezuju sa radikalnim islamizmom. Američke vlasti su 2018. godine obustavile aktivnu potragu za Džolanijem, ali su ga i dalje smatrale pretnjom, dok njegova grupa i dalje deluje na severozapadu Sirije.
Nova strategija i kontroverze
Poslednjih godina, Al Džolani je pokušao da izgradi imidž umerenog lidera. HTS sada promoviše "građansku upravu" na teritorijama koje kontroliše, a Džolani je čak dozvolio održavanje prve hrišćanske mise u Idlibu nakon mnogo godina. Ipak, stručnjaci primećuju da on i dalje toleriše prisustvo ekstremističkih grupa na svojim teritorijama.
Pad režima i novo poglavlje sukoba
Brzi napredak pobunjenika doveo je do pada Damaska, koji je simbolično pao u njihove ruke nakon osvajanja Alepa, Homsa i Hame. Ovo je označilo kraj 24-godišnje vladavine Bašara al Asada, koji je napustio zemlju, ostavljajući sudbinu Sirije u rukama suprotstavljenih frakcija.
(Telegraf)
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)