Čerobil psi
Foto: Printscreen/printskrin/Jutjub


Istraživanje sprovedeno na 500 pasa koji žive oko Černobilja otkrilo je neverovatnu sposobnost ovih životinja da prežive smrtonosno nuklearno zračenje. Dve populacije beskućnih pasa uspele su da se prilagode neprijateljskim uslovima u Ukrajini tokom gotovo 40 godina, transformišući najboljeg prijatelja čoveka u mutiranog lutalicu.

Naučnici su identifikovali 52 gena koji su povezani sa izlaganjem kontaminaciji nuklearne elektrane. Svi psi koji su živeli oko nuklearne elektrane i većina pasa iz grada Černobilja identifikovani su kao barem 10 odsto nemačkog ovčara. Glavni istraživač Dr Norman J. Kleiman istakao je da će razumevanje genetskih i zdravstvenih uticaja dugotrajnog izlaganja ovim psima ojačati naše šire razumevanje uticaja ovakvih ekoloških opasnosti na ljude i kako najbolje da umanjimo zdravstvene rizike.


Dr Matthew Breen s Univerziteta Severne Karoline postavio je pitanje da li nuklearna katastrofa ovakvih razmera ima genetski uticaj na život u regionu. Istraživanje otkriva da su ovi psi, iako su udaljeni samo 16 kilometara, imali veoma nizak nivo migracije između populacija. Takođe, detektovani su genetski dokazi koji sugerišu da su se ove populacije prilagodile izloženosti tokom mnogo generacija.

U odsustvu lova, poljoprivrede i urbanih razvojnih projekata, divlji svet je procvetao, pretvarajući Černobilj u nenamernu prirodnu oazu. Ovaj podatak čini još neverovatnijim činjenicu da su ove populacije pasa uspele ne samo da prežive, već i da nauče da žive u ogoljenom pejzažu. Veruje se da su psi ostavljeni u nesreći od strane svojih vlasnika, ali su uspeli da se oporave i zadive naučnike. Mnogi psi su formirali čopore radi zaštite i druženja, a neki od njih su čak uspostavili veze sa malim brojem naučnika koji su i dalje prisutni u tom regionu.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading