ruska vojska
Foto: EPA/EPA

U jeku značajnih političkih i vojnih promena u Siriji, pojavili su se izveštaji o masovnom povlačenju ruskih trupa. Dopisnik britanskog lista The Times, Samir Al-Atruš, objavio je video snimke koji potvrđuju kretanje ruskih vojnih konvoja prema bazi Hmejmim u provinciji Latakija. Jedan od vojnika je u izjavi rekao: „Vraćamo se kući, u Rusiju.“

Dešavanja u Tartusu i povlačenje sa severa Sirije

Situacija oko ruske mornaričke baze u Tartusu, ključnog objekta za Moskvu na Sredozemnom moru, izaziva dodatna pitanja. Prema Al-Atrušu, vojnici na ulazu zabranjuju prilaz civilima. Štaviše, novinar navodi da bazu trenutno obezbeđuju pripadnici grupe Hayat Tahrir al-Sham (priznata kao teroristička i zabranjena u Rusiji).

 

 

Pored toga, poznato je da su ruske trupe ranije napustile baze na severu Sirije, uključujući Manbidž i Kobani. Bazu u Manbidžu Rusija je preuzela 2019. godine nakon povlačenja američkih snaga.

Intenzivno povlačenje iz baze Hmejmim

Prema izveštajima, povlačenje ruskih trupa prati povećana aktivnost transportnih aviona Il-76, koji prevoze opremu i vojno osoblje iz baze Hmejmim. Ova aktivnost ukazuje na skoro okončanje ruske vojne misije u Siriji, koja je započela 2015. godine.

Strategijski značaj Tartusa i neizvesna budućnost

Podsećamo, mornarička baza u Tartusu od 1971. godine predstavlja ključni strateški objekat Rusije u regionu.

Trenutno, prema izveštajima TASS-a, Moskva pregovara s novim vlastima Sirije o očuvanju svog vojnog prisustva. Ipak, aktuelna dešavanja dovode u pitanje perspektivu tih pregovora i budućnost ruskog prisustva u Siriji.

Turski ministar spoljnih poslova: „Cilj Ankare je eliminacija kurdskog YPG – Turska ubedila Rusiju i Iran da se ne mešaju u Siriji“

Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan izjavio je da je Turska uspela da ubedi Rusiju i Iran da se ne mešaju u Siriji tokom ofanzive pobunjenika i džihadista koja je dovela do pada Bašara al-Asada.

Dogovor sa Rusijom i Iranom

„Najvažnija stvar bila je da razgovaramo s Rusima i Irancima i osiguramo da se vojno ne umešaju u situaciju. Razgovarali smo s njima, i oni su razumeli“, rekao je Fidan.

„Kako bi se izbegli veliki gubici ljudskih života, trudili smo se da sve rešimo bez krvoprolića, kroz ciljane pregovore s dva ključna aktera sposobna da upotrebe svoju moć“, dodao je.

Fidan je naglasio da bi, ukoliko bi Asad dobio pomoć od Rusije i Irana, postojala opasnost da pobeda opozicije bude dugotrajna i krvava.

„Međutim, Rusi i Iranci su shvatili da to nema smisla. Uložili su u pogrešnu osobu. Osim toga, uslovi u regionu, kao i globalno, nisu isti“, istakao je Fidan.

Pad Asada i zauzimanje Damaska

Unutar jedanaest dana od početka ofanzive, koalicija pobunjenika pod vođstvom islamističke grupe Hayat Tahrir al-Shamzauzela je Damask i svrgnula Asada, koji se sa porodicom sklonio u Rusiju.

"Strateški cilj je eliminacija YPG"

Fidan je takođe izjavio da će turska ambasada u Damasku ponovo početi s radom od subote, 14. decembra, i dodao da su turski diplomati već na putu ka Siriji.

„Želimo da vidimo Siriju bez terorizma, gde manjine neće biti zlostavljane. Želimo inkluzivnu vladu u Siriji“, rekao je Fidan, dodajući da će se broj sirijskih izbeglica koji se vraćaju u svoju zemlju postepeno povećavati.

Turski ministar je naglasio da je strateški cilj Ankare eliminacija kurdske milicije YPG (Jedinice narodne zaštite).

YPG je ključni deo snaga koje podržavaju SAD i koje su pomogle u borbi protiv Islamske države. Ankara smatra YPG terorističkom organizacijom i tvrdi da je ona ogranak Kurdistanske radničke partije (PKK).

(Oružje online)

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading