Gasovod
Foto: Shutterstock/Ilustracija

Moldavski parlament u petak je izglasao uvođenje vanrednog stanja u energetskom sektoru zbog straha da bi zemlja mogla potpuno ostati bez ruskog gasa.

Moldavija trenutno uvozi ruski gas preko ukrajinske teritorije. Kijev je, međutim, saopštio da neće produžiti ugovor sa ruskom kompanijom Gasprom, čiji je gas prolazio preko ukrajinske teritorije sve vreme rata između dve zemlje. Ugovor ističe 31. decembra. To znači da će i Moldavija ostati bez gasa. Vanredno stanje počinje 16. decembra i trajaće 60 dana.

Od 101 poslanika, njih 56 glasalo je za uvođenje vanrednog stanja koje će omogućiti vladi da uvede mere za rešavanje problema nestašice gasa u slučaju da Rusija prestane da isporučuje gas elektrani Cuciurgan. Ta elektrana se nalazi na teritoriji Pridnjestrovlja, otcepljenog proruskog regiona koji deluje kao država u državi od ranih 1990-ih. Ta elektrana u Pridnjestrovlju koristi ruski gas za proizvodnju struje koja zatim snabdeva ostatak Moldavije.

Moldavski premijer Dorin Rečean rekao je da se njegova zemlja suočava sa "izuzetnom situacijom " u kojoj bi Moskva mogla da iskoristi pitanje snabdevanja gasom u političke svrhe da destabilizuje celu zemlju, potencijalno ostavljajući ljude bez grejanja ili struje usred zime.

Dorin Recean

EPA-EFE/DUMITRU DORU

 

"Ovo mora da je poslednja zima u istoriji zemlje u kojoj može da nam preti uskraćivanje energije. Jasno je da se ove krize namerno izazivaju, a njihov cilj je stvaranje panike i haosa", rekao je premijer, koji smatra da bi prekid snabdevanja gasom mogao da izazove ekonomsku i humanitarnu krizu u Moldaviji.

Pre dve godine, Moldavija je već doživela nestanak struje nakon ruskih napada na ukrajinsku infrastrukturu povezanu sa pomenutom elektranom u Pridnjestrovlju.

Moldavija godišnje dobija dve milijarde kubnih metara gasa iz Rusije, a poslednjih godina postoji dogovor da sav taj gas ide u Pridnjestrovlje. I taj region je proglasio sopstveno ekonomsko vanredno stanje. Pridnjestrovlje nije priznalo vlast Moldavije više od 30 godina, ali postoje određene ekonomske veze između Kišinjeva i otcepljenog regiona.

Premijer Moldavije Rečean rekao je da je pitanje tranzita gasa kroz Ukrajinu veštački problem, jer bi ruski gas mogao da se kreće drugim pravcima.

Međutim, ovo je postalo upitno jer Gasprom zahteva da Moldavija zauzvrat plati dug za prethodne isporuke, koji prema ruskim proračunima iznosi 700 miliona dolara. Moldavijom upravlja proevropska vlada i predsednica Maja Sandu, koja geopolitički želi da preusmeri zemlju na Zapad.

(Večernji)

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading