vojska
Foto: EPA/EPA-EFE/YONHAP SOUTH KOREA OUT

Mun se sumnjiči da je poslao trupe iz svoje komande u kancelariju Nacionalne izborne komisije u Gvačeonu, južno od Seula, 3. decembra, nakon što je tadašnji predsednik Jun Suk Jeol proglasio vanredno stanje, preneo je Jonhap.

Takođe, sumnjiči se da je razgovarao o operacijama vanrednog stanja sa No Sang-vonom, bivšim komandantom vojne obaveštajne službe, zajedno sa još dvojicom podređenih, dva dana pre nego što je Jun proglasio vanredno stanje.

Ustavni sud Južne Koreje zatražio od Jun Suk-jeola da podnese sudu dekret o ratnom stanju

Ustavni sud Južne Koreje saopštio je jutros da je naložio Jun Suk-jeolu, koji je opozvan sa funkcije predsednika te zemlje zbog proglašenja ratnog stanja, da podnese tom sudu dekret o ratnom stanju koji je izdao 3. decembra, kao i zapisnik sa dve sednice vlade koje su održane pre i posle donošenja te odluke.

Jun Suk Jeol

Foto:AP

 

 

Portparol suda Li Džin rekla je novinarima da je naredba poslata Junu elektronskim putem u utorak dok sud prikuplja dokaze za njegovo suđenje.

Sud je takođe zatražio od Juna da podnese i svoje planove za svoju odbranu i spisak dokaza do utorka, navela je portparol, preneo je Jonhap.

Na sastancima vlade pre i posle proglašenja ratnog stanja navodno nije poštovana propisana procedura, a Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da zapisnici sa tih sastanaka ne postoje.

Portparol suda je rekla da će sudske rasprave biti otvorene za javnost i medije, iako se neće emitovati uživo.

Poslanik Džung Čung-rai iz glavne opozicione Demokratske partije podneo je tužbu protiv Juna u postupku za opoziv.

Tužilaštvo je odlučilo da svoju istragu u vezi sa uvođenjem ratnog stanja usmerenu na Juna i bivšeg ministra unutrašnjih poslova Li Sang-mina preusmeri u državni istražni ured za borbu protiv korupcije, saopštila je jutros kancelarija državnog tužioca.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading