NA SASLUŠANJU TVRDIO DA ZNA ZA JOŠ ZAKOPANIH TELA! Osumnjičeni za ubistvo dečaka nestalog kod srpske granice, šokirao izjavom: Drogirali su ih
Janoš F. (40), preduzetnik iz Budimpešte, pritvoren je zbog sumnje da je pre 24 godine oteo i ubio jedanaestogodišnjeg Tamaša Tila u gradiću nedaleko od granice Srbije i Mađarske.
Iako je prilikom prvog hapšenja priznao zločin, ubrzo je pušten na slobodu zbog zastarelog slučaja. Na zahtev tužilaštva ponovo je uhapšen, ali sada negira krivično delo i iznosi nepovezane, kontradiktorne izjave.
Na saslušanju je, navodno, tvrdio da zna za "još zakopanih tela", ali je odbio da otkrije detalje, navodeći da ga je "otkrivanje mesta gde je zakopan Tamaš već puno koštalo". Stručnjaci povezuju njegove čudne izjave s traumama iz detinjstva, dok njegov advokat, Atila Hodos, tvrdi da su priznanja možda povezana s "pomešanim sećanjima" usled tretmana u domu gde je, prema tvrdnjama, uzimao teške lekove.
Podsetimo, Tamaš je nestao krajem maja 2000. godine, kada je otišao biciklom na Dečji dan u obližnjem parku. Iako je majci obećao da će se vratiti do 13 časova, dečak se nikada nije pojavio. Više od dve decenije roditelji su se nadali da je živ, da bi u avgustu ove godine saznali istinu – Tamaš je ubijen i zakopan na farmi u Baji, gde je na mestu njegovog groba kasnije izliven temelj. Ostaci njegovog tela i odeće pronađeni su zabetonirani.
U vreme Tamaševog nestanka, mađarski sistem socijalne zaštite prolazio je kroz promene. Deca iz Baje, poput Janoša, bila su smeštana u domove, gde su, prema izveštajima, često bila izložena neadekvatnom tretmanu. Ombudsmanska istraga iz tog perioda otkrila je da su deca klasifikovana kao "problematična" često bila telesno kažnjavana, vezivana za krevete i sedirana lekovima poput Suduxena – sedativa s opioidima koji je korišćen za smirivanje agresivnosti i napetosti.
Penzionisani vaspitač Ištvan Sipos podseća da su u to vreme domovi zapošljavali nekvalifikovano osoblje, dok su slučajevi zlostavljanja često zataškavani. "Deca su tretirana kao brojke, a lekovi su služili da ih umire, bez pravog razumevanja njihovih potreba", navodi Sipos. Stručnjaci ističu da su takvi uslovi mogli ostaviti duboke posledice na tada šesnaestogodišnjeg Janoša.
Ostaje nejasno da li je Janoš F. bio pod dejstvom lekova u vreme zločina, ili njegov advokat koristi ove tvrdnje kao strategiju odbrane. Inspektori nastavljaju da ispituju njegove tvrdnje, dok porodica ubijenog dečaka traži pravdu nakon 24 godine čekanja.
(Telegraf)
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)