KO IMA NAJJAČE HIPERSONIČNO ORUŽJE? Tri sile su u žestokoj trci, ali jedna je ipak SUVERENI VLADAR u ovoj oblasti (VIDEO)
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Sama sposobnost hipersoničnih raketa da lete brzinom većom od pet puta od brzine zvuka, uz visoku preciznost i mogućnost izbegavanja postojećih protivraketnih sistema, čini ih ključnim za buduće vojne akcije.

Hipersonično oružje predstavlja novu generaciju projektila koji lete brzinom većom od pet puta od brzine zvuka, što je oko 6.174 kilometara na sat.

Kako se globalne sile takmiče za tehnološku i vojnu nadmoć, pitanje ko trenutno prednjači u razvoju i primeni hipersoničnog oružja postaje ključno.

U ovom članku istražujemo tri vodeće sile u ovoj oblasti.

Rusija

Ne čudi činjenica da je Rusija lider u razvoju hipersoničnog oružja i prva je zemlja koja je upotrebila takve projektile u borbenim uslovima.

Jedan od najpoznatijih ruskih hipersoničnih projektila je "Kinžal" (Bodež), koji može da nosi nuklearnu bojevu glavu i postiže brzinu do deset puta veću od brzine zvuka.

"Kinžal" ima domet od 1.500 do 2.000 kilometara i može da nosi bojevu glavu od 480 kilograma, što je 33 puta jače od bombe "Debeli čovek" bačene na Hirošimu.

Pored "Kinžala", Rusija je razvila i hipersoničnu krstareću raketu "Cirkon", koja se lansira sa brodova i podmornica, kao i sistem "Avangard", hipersonično klizno vozilo koje može da nosi nuklearne bojeve glave i postiže brzine do 27 maha. 

Putin hvalio Cirkon

Vladimir Putin, predsednik Rusije, govorio je 2023. godine o hipersoničnoj raketi "Cirkon", piše Glas Amerike

"Trenutno ne postoje protivmere protiv takvog oružja. Ove rakete pogađaju ciljeve brzinom od 10 maha – 2,5 do 3 kilometra u sekundi.", rekao je Putin. 

Pogledajte "Cirkon" u akciji:

Putin je pohvalio Cirkon kao moćno oružje sposobno da probije bilo koju postojeću protivraketnu odbranu tako što leti devet puta brže od brzine zvuka sa dometom većim od 1.000 kilometara.

KO IMA NAJJAČE HIPERSONIČNO ORUŽJE? Tri sile su u žestokoj trci, ali jedna je ipak SUVERENI VLADAR u ovoj oblasti (VIDEO)

Foto: Alo ilustracija

 

 

Kina

Kina je takođe značajno napredovala u razvoju hipersoničnog oružja.

Kineski hipersonični projektil DF-ZF je hipersonično klizno vozilo koje može da dostigne brzine između 5 i 10 maha i ima domet do 2.000 kilometara, navodi IISS.org.

Kina je testirala i hipersonične krstareće rakete koje mogu da nose nuklearne ili konvencionalne bojeve glave.

Jedan od ključnih primera kineske hipersonične tehnologije je DF-ZF, klizno vozilo koje dostiže brzine između 5 i 10 Maha.

Ovo vozilo lansira se na vrhu balističkih raketa, a njegova velika brzina i upravljivost omogućavaju mu da zaobiđe postojeće sisteme protivraketne odbrane.

DF-ZF se koristi i u sklopu raketnog sistema DF-17, koji je prvi operativno raspoređeni kineski sistem sa hipersoničnim vozilom. Ove rakete su dizajnirane za precizno gađanje kopnenih i morskih ciljeva, a njihov domet omogućava efikasne udare na velike udaljenosti.

Pogledajte DF-ZF u akciji:

Pored ovih sistema, Kina je razvila i protivbrodske rakete YJ-21, koje predstavljaju ozbiljnu pretnju velikim pomorskim plovilima, uključujući nosače aviona.

Sa brzinom do 10 Maha, ove rakete mogu da nanesu ogromnu štetu čak i dobro zaštićenim flotama. Takođe, nedavni testovi rakete DF-27 ukazuju na to da Kina radi na razvoju hipersoničnih projektila sa dometom dovoljnim da dosegne mete na Havajima, čime dodatno komplikuje strategije potencijalnih protivnika.

Sjedinjene Države i njihovi saveznici izrazili su zabrinutost zbog razvoja hipersoničnog oružja u Kini, navodi Rojters.

Kao odgovor, u toku su napori da se ojačaju odbrambeni sistemi raketa i razviju kontrahipersonične tehnologije. Na primer, američka mornarica planira da opremi svoje brodove naprednim projektilima presretačima da bi se suprotstavili potencijalnim hipersoničnim pretnjama.

Sjedinjene Američke Države

Sjedinjene Američke Države ulažu značajne napore u razvoj hipersoničnog oružja kako bi sustigle Rusiju i Kinu.

Američka vojska radi na nekoliko projekata, uključujući hipersonične krstareće rakete i hipersonična klizna vozila. 

Američko vazduhoplovstvo podiže hipersonične projektile na viši nivo sa sofisticiranom tehnologijom koja omogućava da se oružje znoji kao ljudi, pisao je The Sun u septembru ove godine.

Rakete će moći da dostignu brzinu veću od 5 maha - što je ekvivalentno 3836 mph - u nekim od najekstremnijih okruženja poznatih nauci, sa temperaturama koje dostižu 3.000 stepeni Celzijusa (5.432 F).

Međutim, razvoj ovih sistema suočava se sa tehničkim izazovima, a očekuje se da će prvi operativni sistemi biti raspoređeni u narednim godinama.

Na osnovu ovih informacija, možemo da zaključimo da Rusija trenutno prednjači u razvoju i primeni hipersoničnog oružja, dok Kina i Sjedinjene Američke Države ubrzano rade na razvoju sopstvenih sistema kako bi održale ravnotežu moći u ovoj oblasti.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading