Egipat ubrzano jača flotu, sprema se za crne dane, opasnosti je mnogo! (VIDEO)
Kairo ima jasne ciljeve.
Mornarička baza egipatskih oružanih snaga u Aleksandriji primila je danas podmornicu nemačke proizvodnje S-43 koja se pridružila floti egipatske ratne mornarice.
Prema pisanju egipatskih medija, oružane snage ove zemlje, prošlog meseca su najavile dolazak gore pomenute podmornice iz Nemačke.
Mediji su naveli da ovaj model podmornica karakteriše i domet plovidbe i do 20.000 km, pored mogućnosti lansiranja torpeda i ispaljivanja raketa.
Egipatska mornarica takođe je dobila najnovije borbene sisteme, navigacijske i komunikacijske uređaje za elektronski rat; spremna je da osigura regionalne ekonomske i bezbednosne interese.
Egipat je u strahu za bezbednost svojih, kako kopnenih, tako i pomorskih oblasti oko Sueckog kanala, Crvenog mora i teritorija na Sinaju.
Zemlja želi da osigura prolaz ekonomskih, vojnih i putničkih brodova kroz Suec i Crveno more, ali i turistička mesta na obalama mora, s obzirom na sve rastuću pretnju radikalnog ISIS-a.
Situacija u Libiji i Sudanu dodatno zabrinjava pa se isto i ona može uzeti u obzir kao razlog ubrzanog naoružavanja i jačanja flote ove arapske države.
Egipat između ostalog nastoji da se nametne kao lider u severnoj, ali i istočnoj Africi.
Jačanjem vojnih, a posebno pomorskih snaga, moći će da stane na put tendencijama poput izgradnje velike brane u Etiopiji, čemu se Kairo oštro protivi.
Da podsetimo, vlasti Etiopije su započele izgradnju velike brane na Plavom Nilu i samim tim su u mogućnosti da drastično redukuju nivo reke Nil u Egiptu.
Podsećanja radi, reke Plavi Nil i Beli Nil se kod Kartuma (glavnog grada Sudana) spajaju i zajedno stvaraju veliku reku Nil.
Izgradnju brane, po projektu koji se zove "Brana velike etiopske renesanse" Kairo doživljava kao čin agresije. Razloga za zabrinutost je mnogo i o tome se može uraditi posebna analiza.
To je izuzetno važno pitanje, jer Egipat istorijski gledano, oduvek postoji zahvaljujući Nilu. Svaka korekcija njegovog toka ili izgradnja velikih brana, mogu direktno ugroziti Egipat.
Naime, očekuje se da će, kada bude završena, najveća hidroelektrana u Africi, koja se nalazi na Nilu nedaleko granice sa Sudanom, proizvoditi 6.000 megavata električne energije.
Izgradnja brane košta četiri milijarde dolara, što je novac za koji Etiopija kaže kako će ga izdvojiti iz svog džepa.
Za kompromis među zemljama kroz koje protiče Nil sada je već kasno, jer vojska od 10.000 radnika radi 24 sata dnevno.
Kako će se na kraju sve završiti, ostaje nam da vidimo, ali ostaje da bez Nila ne bi bilo ni Egipta, jer kao što je Herodot zapisao: "Egipat je dar Nila." To su u Adis Abebi verovatno odavno zaboravili.
Tu je i odgovor, otud i tolika zainteresovanost Kaira za kupovinu nemačkih podmornica, koje bi kao udarna pesnica Egipta mogle iz Crvenog mora direktno da zaprete bilo kome, a zahvaljujući kojim bi Kairo mogao da drži poluge moći u svojim rukama kao regionalna vojna sila na važnim morskim plovnim putevima. Time čuva i pokriva ogromnu oblast koju nastoji da kontroliše.