Iranski general proglašen za sveca i mučenika! Već ga slikaju pored Huseina i Alija! (FOTO)
Iran sprema strahovitu odmazdu.
Još od brutalnog ubistva Muamera Gadafija 2011. godine nijedno smaknuće nije toliko potreslo svet kao atentat na iranskog generala Kasema Suleimanija pre nešto više od dana od strane američkih vazdušnih snaga. I Gadafi je de-facto stradao od američke ruke, no na njega su poslali besne pse pred ruševinama Sirta da ga rastrgnu, a snimak tog neljudskog čina obišao je svet.
Ipak, Suleimanija su odlučili da likvidiraju direktno, ali s visine, vazdušnim napadom na njegov automobil u blizini bagdadskog aerodroma. Moglo se danima nagađati i tapkati po konfuziji, da se htelo, ali ne - već iste noći SAD su se "pohvalie" ovom likvidacijom i preuzele odgovornost.
"We have never invited a sunni to become a Shia in any country, instead, we became a shield in order to protect Sunnis"
- Martyr Qassem Soleimani pic.twitter.com/eg6MJyd1DQ
Radikalne zamene teza u politici nisu ništa novo, ali američki predsednik Donald Tramp, koji je lično odobrio ovaj atentat, nadmašio je i samog sebe po tom pitanju kada je sinoć poručio kako je ubistvom Suleimanija uklonjen "najveći terorista na svetu". Možda Tramp i njegova administracija veruju da još uvek živimo u vremenu kada će javnost "pre poverovati u veliku nego u malu laž", no to mu ovog puta neće proći.
General Sulejmani je život proveo boreći se protiv terorizma - onog terorizma na koji prvo pomislimo kada čujemo tu reč. Terorizma koji se zabije putničkim avionima u World Trade Center tornjeve u Njujorku, terorizma koji odrubljuje glave zarobljenim civilima, terorizma koji je zadnjih godina poharao velike delove Iraka i Sirije i dalje pustoši svetom (danas naročito na prostoru zapadne Afrike i Sahela).
Ne, Tramp neće uspeti da pretvori ubijenog generala Suleimanija u "teroristu", ali ga je ovim ubistvom već pretvorio u nešto drugo - u mučenika, u heroja kojeg će sada pamtiti celi Bliski istok, heroja kakvog Iran možda nikada do sada nije ni imao. Tramp je generala Suleimanija, za kojeg su do sada izvan Bliskog istoka čuli tek oni koji se bave geopolitikom, učinio besmrtnom ikonom - "dao" je Iranu nešto od neprocenjive vrednosti, njihovog "Če Gevaru".
Coffins of Martyrs Qasim Soleimani and Abu Mahdi Almuhandis has been reached to Karbala. LOOK at the crowd,It's in millions.#PrideOfUmmah_Soleimani pic.twitter.com/LPiJGc6RfU
Ubiti čoveka je lako. To je konstatovao i "originalni" Ernesto Če Gevara kada su ga u Boliviji 1967. pogubili CIA-ini poslušnici. "Pucaj kukavico, ubićeš samo čoveka", rekao je slavni argentinski revolucionar pred smrt. Time je od čoveka postao mit, a mitovi se ne mogu ubiti. Nema tog oružja. Nema te propagande koja je u stanju do kraja da eliminiše mit kada se on, naročito u ovakvim situacijama, stvori kao zemljotres koji večno podrhtava.
General Kasem Sulejmani bio je jedan od onih vojnih zapovednika koji su živeli bez straha. To je potvrdio još za vreme Iračko-iranskog rata 80-ih godina, a naročito zadnjih godina za vreme borbe protiv terorizma i ekstremizma u Iraku i Siriji. Bio je jedan od onih generala kakvi se više ne susreću, a njega su sreli mnogi.
Na svakoj liniji fronta - Iračani, Sirijci, Arapi, Kurdi... mnogi su imali čast lično da vide generala Suleimanija jer on je dolazio do njih. Izgledalo je gotovo suludo kroz sve te godine viđati ga po pustinjama, brežuljcima, malim ukopanim uporištima - njega, s njegovim rangom. Jer bio je dve decenije zapovednik najelitnije iranske jedinice, Kuds snaga iz redova Iranske revolucionarne garde.
When this martyr was fighting for our security we were asleep, we were still asleep when he was martyred.
Better to wake up#Soleimani #سردار_دلها pic.twitter.com/mb3rSaO0Eb
Zbog činjenice da je uvek želeo da bude prisutan na terenu, tamo gde se borba vidi, čuje i oseća u vazduhu, mogao je, realno gledajući, već bezbroj puta poginuti. Mogao je poginuti i na neki ne nužno "mučenički" način, mogao je vozilom naleteti na minu, mogao ga je ubiti neki infiltrirani ekstremista, mogao je skončati na razne načine. Ali nije.
Skončao je kao žrtva jednog perfidnog atentata od strane sile koja je već odavno uništila svu svoju reputaciju na drevnom Bliskom istoku. Čak i nominalni saveznici SAD-a u muslimanskom svetu to jesu iz striktno oportunističkih razloga i Vašington se sve više mora pomučiti oko toga da isti ne "skliznu" u naručje Kini, Rusiji ili jednostavno dalje od njih.
Sulejmani je zasigurno znao da uvek može postati meta, da mu svaki dan može biti poslednji, zato se i nije krio negde daleko od stvarnosti već se predao istoj i nju podredio sebi. Ako mu je bilo do besmrtnosti, one koja će večno biti u službi njegove domovine koju je voleo, onda ju je i dobio. A ta njegova domovina već je očajno trebala heroja. I imajući u vidu celi njegov put, to je mogao biti samo on.
Zadnjih meseci svedočili smo popriličnim krizama u Iranu. Ove jeseni buknuli su veliki anti-vladini protesti koji su prerasli u pobunu i žestoki sukob između demonstranata i snaga bezbednosti. Nema sumnje da je ovaj pokušaj ustanka brutalno ugušen u krvi, da se mrtvi verovatno broje u stotinama. Bez obzira šta iz Teherana pričali da je ustanak "podstaknut iz inostranstva", čak i da jeste, on nam je otkrio nešto.
Ako i jeste podržan nije da su iranski spoljni neprijatelji tek sada došli na ideju da bi mogli da podstaknu internu pobunu u Iranu - ta ideja je uvek postojala. Činjenica je da je ovo bio najveći interni sukob u Iranu još od pobede Iranske revolucije 1979. govori nam puno o situaciji u kojoj se Iran našao, do koje mere je i Trampov pritisak sankcijama uticao na to.
A Soilder
A Warrior
A Martyr
Gen. Qassem Sulemani.
Rest in heavens ❤#Soleimani pic.twitter.com/2tItxLgQmf