Volodimir Zelenski
Wiki
Volodimir Zelenski

Wiki

Volodimir Zelenski, Foto: Wiki

 

Ukrajinski komičar Volodimir Zelenski ostvario je ubedljivu pobedu u drugom krugu predsedničkih izbora u Ukrajini, nad aktuelnim predsednikom Petrom Porošenkom.

Prema rezultatima anketa, Volodimir Zelenski osvojio 75 odsto glasova a dosadašnji predsednik petro Porošenko oko 25 odsto, javlja Rojters.

Međutim, uprkos slavlju Zelenskom je policija zakucala na vrata jer je prekršio zakon o tajnosti izbora u Ukrajini. Naime, on snimljen kako pokazuje kamermanima glasački listić sa svojim imenom.

PROČITAJTE JOŠ:

 

Inače, ukrajinski predsednik ima značajna ovlašćenja kada je u pitanju bezbednost, odbrana i spoljni poslovi zemlje.

Rojters konstatuje da Ukrajina uplivava u nepredvidive političke vode nakon što su ankete pokazale da je Zelenski, koji nema političkog iskustva, odneo ubedljivu pobedu.

Pobeda Zelenskog sa tolikom razlikom predstavlja gorak udarac za Porošenka koji je na vlasti od 2014. godine.

Zelenski je dominirao i u prvom krugu izbora pre tri nedelje, kada su glasači birali između 39 kandidata.

Kampanju su obeležili raskošni onlajn oglasi i ispadi smišljeni da bi privukli pažnju, navodi BBC na srpskom.

Zelenski (41) je tako insistirao da Porošenko i on urade test na alkohol i droge pre nego što se suoče u debati, na šta je Porošenko pristao.

I tako, prvi put u istoriji Ukrajine, rivalski kandidati su se slikali kako daju krv na analizu.

Debate međutim nije bilo, jer kandidati nisu mogli da se dogovore oko toga kada tačno bi trebalo da se održi. Porošenko se zato 14. aprila pojavio sam na prethodno dogovorenom mestu - najvećem stadionu u Kijevu - upustivši se u debatu sa praznom stolicom.

U prvom krugu 31. marta, Zelenski je osvojio 30,2 odsto glasova, skoro dvostruko više od Porošenka koji je osvojio 15,9 odsto.

Zelenski se obraćao mlađim Ukrajincima igrajući na njihovu odbojnost prema korupciji i interesima krupnog kapitala.

Njegov dosadašnji uspeh ukazuje na to da, navodi BBC, postoji ogromna želja za političkom promenom u zemlji koju neprestano potresaju korupcionaški skandali, a siromaštvo je široko rasprostranjeno.

Ko je Vladimir Zelenski

 

Dvadesetogodišnji dobrovoljci vodili su mu kampanju postovima na Fejsbuku, Jutjubu i Instagramu. Od glasača je tražio da daju svoj doprinos idejama za vođenje buduće politike.

Vladimir Zelenski, budući predsednik Ukrajine potiče iz industrijskog grada Krivi Riha koji se nalazi na jugu zemlje. Tamo je studirao pravo, ali se na kraju odlučio za glumačku karijeru. je političar bez prethodnog iskustva i bogatstva, a političkoj istoriji Ukrajine ostaće upamćen kao kandidat koji nije održao nijedan miting. To biračima nije smetalo da mu ukažu poverenje i da u prvom krugu predsedničkih izbora osvoji 30 posto glasova. 

Zelenski je svoju karijeru glumca započeo u emisiji koja je bila popularna u bivšim republikama Sovjetskog Saveza. Zajedno sa još nekoliko saradnika je 2003. godine pokrenuo producentsku kuću Kvartal 95, koja je vremenom postala jako uspešna, a sada proizvode serije, filmove, animirane sadržaje, kao i komične emisije.

Zelenski je ipak najpoznatiji po svojoj ulozi u satiričnoj seriji Sluga naroda, gde glumi običnog i skromnog učitelja koji nakon strastvenog govora o korupciji postane predsednik. Kroz svoju kampanju Zelenski je pokušao da sruši pravila koja postoje o predsedničkim kampanjama, ističući sebe kao nešto potpuno novo i drugačije. Umesto mitinga i političkih govora, on se fokusirao na društvene mreže čime je privukao veliki broj mladih glasača.

Petro Porošenko

EPA/MYKHAILO MARKIV

Petro Porošenko, Foto: EPA/MYKHAILO MARKIV

 

Zelenski je takođe uspeo da zadobije i podršku ruske manjine u Ukrajine. Često je u svojim obraćanjima pričao na ukrajinskom i ruskom, što je bilo značajno u trenutku kada je upotreba ruskog jezika u Ukrajini kontroverzno političko pitanje. Još jedna politička norma koju ju Zelenski prekršio jeste davanje predizbornih obećanja i predloga politika. Jedna od njegovih popularnih rečenica je: „Nema obećanja, nema razočaranja“. Umesto konkretnih predloga on daje viziju Ukrajine kao zemlje bez korupcije, siromaštva i birokratije.

Zelenski se nominalno zalaže za ulazak Ukrajine u NATO i EU, ali smatra da pre toga treba dati građanima da se izjasne na referendumu. Izjavio je da želi da sukob na istoku Ukrajine prestane, kao i da je spreman da pregovara sa Putinom oko toga. Zelenski je istakao da će Krim biti pod čvrstom kontrolom Moskve sve dok je Putin na vlasti, i da je nerealno očekivati neku promenu. Međutim, on nije dao nikakve opipljive predloge svojih rešenja za ova goruća pitanja u Ukrajini.

Kao prioritet u unutrašnjoj politici naglasio je borbu protiv korupcije i zaustavljanje masovnog odlaska Ukrajinaca u zapadne zemlje. Nedostatak konkretnih predloga je zapravo dopustio glasačima da prema svojim željama sami dopišu za šta se Zelenski zalaže, što ga je učinilo samo privlačnijim izborom za predsednika.

Ima 3,6 miliona pratilaca na Instagramu - mnogo više od Porošenka, koji ima svega 255.000.