Persijski zaliv bliski istok Iran Bahrein Katar
Profimedia
Persijski zaliv bliski istok Iran Bahrein Katar

Profimedia

SAD prete sankcijama Iranu, Foto: Profimedia

On je to kazao prilikom izlaganja strategije administracije predsednika Donalda Trampa na ograničavanju nuklearnog programa Irana i protivljenju drugim aspektima ponašanja Teherana u regionu nakon Trampovog povlačenja i nuklearnog sporazuma s Iranom potpisanog 2015. godine.

Navodi se da je Pompeo izneo listu od 12 zahteva Iranu, među kojima su, prema oceni AP, mnoge koje Teheran teško da će razmotriti.

Pompeo je naveo da Iran mora da "prestane s obogaćivanjem" uranijuma, dozvoli "neuslovljeni pristup svih (nuklearnim) lokacijama širom zemlje" pošto sporazum nije predviđao inspekciju vojnih lokacija, osim pod specifičnim okolnostima.

U vezi sa tim, Pompeo je kazao da Iran mora da objavi sve prethodne pokušaje stvaranja nuklearnog oružja, što je za Međunarodnu agenciju za atonsku energiju pod okriljem UN bio zatvoren slučaj.

Pompeo je takođe izneo zahtev Iranu da obustavi čitav niz aktivnosti širom Bliskog istoka, koje već duže vreme izazivaju bes SAD i saveznika. Zatražio je i da Iran prestane sa podrškom šiitskim pobunjenicima Hutima u Jemenu, "povuče sve snage" iz Sirije i ne podržava više svog saveznika Hezbolah, kao i da Teheran prestane da preti Izraelu.

Među zahtevima je i to da Iran mora takođe da "oslobodi sve državljane SAD" koji su nestali u Iranu ili ih vlasti u Teheranu drže pod "lažnim optužbama".

Pompeo je sporazum iz 2015. nazvao "gubitničkim" i naveo da je on imao ogromne reperkusije širom Bliskog istoka.

Šef Stejt departmenta je u govoru koji je održao u konzervativnoj Fondaciji "Heritidž" (Heritage Foundation) rekao da je Iran "nastavio marš širom Bliskog istoka" od 2015. i kazao da se administracija bivšeg američkog predsednika Baraka Obame "kladila" na to da će Iran prestati sa nečasnim akcijama i pridržavati se globalnih normi.

Pompeo je izneo tvrdnju da se Tramp povukao iz sporazuma koji nije uspeo da Amerikancima garantuje bezbednost od rizika koje nosi Iran. Po oceni Pompea, taj sporazum je "svet doveo u rizičnu situaciju zbog fatalnih propusta koje je imao".

Ovo je prvi Pompeov veliki politički govor od preuzimanja funkcije šefa američke diplomatije.

AP je ranije objavio da novi Trampov plan stiže u vreme kada su evropske zemlje, potpisnice sporazuma sa Iranom, besne zbog Trampove jednostrane odluke da se povuče iz tog sporazuma.

Evropske zemlje obećavaju da će zaštiti svoja preduzeća od ponovo uvedenih američkih sankcija, a pokazale su malo interesa da požure da pomognu Vašingtonu da postigne nov dogovor s Iranom.

Šef odseka za planiranje politike Stejt departmenta Brajan Huk , međutim, smatra da se SAD i Evropa više slažu, nego što se ne slažu.

On je rekao da SAD vide priliku da prošire saradnju sa zemljama, koje dele američke brige o ponašanju Irana.