U Ambasadi Irana građani su se upisivali u dve knjige žalosti, evo zašto

Alo/Blic/V.M. | vesti 2020-01-09 20:44:21 2020-01-09 20:44:21

Dve tragedije koje su Iran zadesile u samo nekoliko dana odnele su mnoge živote.

Youtube/Printscreen

Naime, iranski general Kasem Sulejmani ubijen je u napadu američkih dronova u Bagdadu, a juče se u blizini Teherana srušio ukrajinski avion prilikom čega je poginulo svih 176 putnika i članova posade.

U Iranu je proglašen dan žalosti, a u Ambasadi Irana u Beogradu danas su bile otvorene dve knjige žalosti, jedna za ubijenog generala, a druga za stradale u padu aviona koji su većinom bili Iranci.

U knjigu žalosti su se upisali mnogi ambasadori, iz zemalja poput Venecuele, Kube, Sirije, Tunisa, Gvineje, Iraka, Turske, ali i Aleksandar Živković, penzionisani general-potpukovnik Vojske Srbije.

Osim zvaničnika koji su iskazali poštovanje i saučešće zbog stradalih Iranaca, u ambasadu su danas došli i oni koji Iran, njegovu kulturu, istoriju, ali i ljude poštuju iz različitih razloga.

Mia Šešum je docent na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju, a ljubav koju oseća prema ovoj zemlji je tolika da je počela da uči farsi.

- Učim farsi već treću godinu u Iranskom kulturnom centru u Beogradu, i to ne samo zbog toga što "koliko jezika govorite toliko i vredite", nego i zbog toga što je jezik prelep, a najviše iz ljubavi prema njihovoj književnosti, iz poštovanja prema njihovoj istoriji, njihovom narodu. Kada imate priliku da upoznate ljude koji su toliko kulturni i iz svakog njihovog postupka odiše sedam milenijuma kulture, odmah vam postane jasno da su zaista jedinstveni - objasnila je Mia.

Ona je i samom zemljom i ljudima u Iranu oduševljena. Već je posetila Iran jednom, a na proleće planira da ide opet. Karte je već kupila.

- Bila sam u Iranu prošle godine u aprilu sa sestrom, bez organizacija, bez turističkih agencija, dakle nas dve same žene i bilo je fantastično. Oni su najdivniji, najtopliji ljudi na svetu. Proputovala sam dosta zemalja i nikada nisam videla takvu pristojnost. Sve te priče da u Iranu preti opasnost, to je sve fabrikovano. Bilo ko da ode tamo, i da se nađe usred Teherana, na ulici, usred noći, za pet minuta bi se pojavio neko ko bi vas poveo kući, nahranio vas... - kazala je Mia.

Potpredsednik Društva srpsko-iranskog prijateljstva, Đorđe Aranđelović takođe je došao da iskaže podršku narodu koji duboko ceni i čija zemlja mu je ostala u najlepšem sećanju.

Milena Đurđevac Rojai se upisala u knjigu žalosti i bila iskreno potresena tragedijama koje su zadesile Iran.

- Ja sam dugogodišnji saradnik Iranskog kulturnog centra, a preko 20 godina sam predavala persijski jezik. Živela sam u toj zemlji takođe dugi niz godina i iskreno saučestvujem u žalosti ovog naroda - kratko je rekla Milena.

Expand player
Pogledajte više