Vojska se okrenula protiv Mugabea? (FOTO + VIDEO)
U Zimbabveu je počeo vojni udar, a vojska je ušla u prestonicu Harare s namerom da svrgne predsednika Roberta Mugabea, javljaju svetski mediji.
Oklopna vozila blokirala su vitalne talke u gradu i kasarnu predsedničke garde.
Prethodno su četiri oklopna vozila vojske Zimbabvea viđena su ispred prestonice te države Harare. Strane agencije javljaju da su u pitanju trupe lojalne svrgnutom potpredsedniku Emersonu Mnangagvi, kojeg je smenio predsednik Robert Mugabe.
Another video of military tanks on the move in Zimbabwe. In this one, someone says “the army are backing Mnangagwa” in Shona at the end of the video. pic.twitter.com/kpeY6TOdey
Nekoliko sati kasnije javljeno je da istim putem dolazi desetak vojnih vozila.
Do pokreta trupa došlo je nakon što je komandant vojske Konstantino Čivenga izjavio da će intervenisati ako ne prestane "čistka ratnih veterana", koji podržavaju Mnangagvu, koji je takođe veteran i heroj rata za pslobođenje te zemlje sedamdesetih godina.
Mugabe je otpustio Mnangavea i optužio ga da planira da preotme vlast, služeći se čak i vradžbinama, prenosi AP.
Mnangave je napustio zemlju zbog, kako je rekao, pretnji koje su upućene njemu i njegovoj porodici.
Tanks now in Harare pic.twitter.com/J7nHx7GpsW
Svedoci su za Rojters izjavili da su oplopna vozila parkirana pored gčlavnog puta za Harare, na oko 20 kilometara od prestonice, ali su vojnici odbili da kažu bilo šta o razlozima svog raspoređivanja na tim pozicijama.
Ekspert za vojne poslove Zimbabvea na južnoafričkom univerzitetu u Pretoriji Martin Rupija rekao je za Rojters da se čini da vojska vrši pritisak na Mugabea.
"Postoji prekid odnosa izvršne vlasti i oružanih snaga", rekao je on.
BREAKING: Tanks and military vehicles are blocking the roads leading to Zimbabwe capital of Harare, reports of a possible standoff between the army and President Mugabe pic.twitter.com/7sX3ZsOD0Q
Vladajuća stranka u Zimbabveo ZANU-PF optužila je vojnog komandanta generala Konstantina Čivengu za "izdajničko ponašanje", nakon što je upozorio na moguću vojnu intervenciju, prenosi BBC.
Kako je saopšteno iz stranke, komentari generala su "iskalkulisani da poremete nacionalni mir i izazovu pobunu".
Stranka je navela i da nikada ne bi podlegla "vojnim pretnjama" i potvrdila primat politike nad pištoljem".
Strani mediji spekulišu da bi ovo mogao da bude kraj vladavine Roberta Mugabea.
Mugabe (93) je na vlasti 37 godina i jedini je predsednik te afričke zemlje od proglašenja njene nezavisnosti od Velike Britanije. Verovalo se da će smenjeni Mnangagva maslediti mugabea na toj poziciji, ali se sada spekuliše da je do smene došlo ne bi li na tu poziciju bila postavljena predsednikova supruga Grejs (52).
Ambasador: Ništa se ne dešava
Ambasador Zimbabvea u Južnoj Africi Isak Mojo odbacio je večeras mogućnost da se u Zimbabveu trenutno dešava državni udar i naveo da je vlada u Harareu "nedirnuta" uprkos prisustvu vojnika na ulicama prestonice. "
Ništa se zapravo ne dešava. To su samo tvrdnje na društvenim mrežama", rekao je Mojo agenciji Rojters.