Ukrajina
Foto: AP/Foto Tanjug AP


Ukrajinski vojnici su pronašli put do Grčke, noseći vidljive i nevidljive ožiljke rata. Jedan sa ožiljkom na glavi, drugi sa oba noge amputirane iznad kolena, a drugi nose nevidljive mentalne rane sukoba koji je razorio njihovu domovinu tokom tri godine. Grupa od 22 muškarca putovala je preko 1.000 kilometara autobusom iz ukrajinskog grada Lvova do manastira na liticama planine Atos na severu Grčke, tražeći utočište od jezivih sećanja sa bojišta. Njihova četvorodnevna poseta, organizovana kao deo programa psihološke podrške od strane ukrajinskih vlasti, uključivala je hodočašća do dvanaest manastira na padinama planine Atos, duhovnog centra koji datira još iz 10. veka.

"Mnogi vojnici pate zbog događaja koji su se desili poslednje tri godine. Mnogi od njih pate od različitih bolesti - ranjeni su, i treba da ih rehabilitujemo", rekao je otac Mihajlo Pasirskij, sveštenik Ukrajinske pravoslavne crkve koji je pratio vojnike na njihovom putovanju. Potpuna ruska invazija na Ukrajinu u februaru 2022. godine pokrenula je najsmrtonosniji sukob na evropskom tlu u poslednjih 70 godina. Do avgusta 2024, Misija UN za praćenje ljudskih prava u Ukrajini dokumentovala je skoro 12.000 civilnih žrtava i preko 24.000 povreda, dok Rusija demantuje ciljanje civila. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je izjavio u decembru 2024. godine da je 43.000 ukrajinskih vojnika poginulo, a 370.000 ranjeno, dok je Rusija izgubila gotovo 200.000 vojnika. Moskva nije objavila svoje gubitke, ali tvrdi da su takve procene preuveličane.

Atos

printsrkin/jutjub

 

 


Ivan Kovaljik, koji je bio na pauzi na prvoj liniji fronta u septembru 2023. godine, bio je zamoljen od svojih saboraca da donese radio, hranu i vodu kada je granata eksplodirala dok je skupljao stvari. Dvadesetdvogodišnji Kovaljik izgubio je oba stopala ispod kolena i sada hoda sa protezama. Njegovi drugovi su ga nosili preko divljih kamenih staza i uskih manastirskih stepenica na planini Atos. Ipak, često je hodao samostalno i ostao pozitivan u vezi sa svojim stanjem. "Naravno, ovo mi je mnogo pomoglo jer mi je olakšalo stres", rekao je o svojoj poseti Atosu, koju planira da ponovi. "Uvek sam imao podršku porodice, prijatelja, saboraca i države; bez toga, ne bih mogao da nastavim dalje."

Planina Atos bila je duhovno utočište za Pravoslavnu crkvu još od vremena Vizantije i upisana je na UNESCO-vu listu svetske baštine 1988. godine. Neki drevni propisi i dalje važe, jer je oblast i dalje otvorena isključivo za muške posetioce. Ruska pravoslavna crkva ima dugu istoriju veza sa Atosom, a 2016. godine, predsednik Vladimir Putin posetio je mesto da obeleži 1.000 godina od dolaska ruskih monaha. Međutim, Grčka, kao članica NATO-a, podržava Ukrajinu u ratu, što napreže njene odnose sa Moskvom. Ukrajinski vojnici posetili su isključivo grčke pravoslavne ustanove. Da bi stigli do impozantnih manastira koji se uzdižu na liticama, vojnici su putovali duž vijugavih puteva poluostrva, kroz i oko šumovitih planina koje se spuštaju ka Egejskom moru.

Zajedno su primili pričešće u malim kapelama sa debelim zidovima od kamena, njihovi uski prozori dozvoljavali su dovoljno svetlosti da probije gust dim tamjana. Pisali su spiskove na pravougaonim komadima papira sa imenima voljenih za koje su želeli da se mole. Tokom službi, razgovarali su, pušili i pravili fotografije sa balkona koji gleda na more. "Već vidimo da su ova pet dana provedena na Atosu zamenila barem godinu dana rehabilitacije u Ukrajini, u bolnicama ili drugim medicinskim centrima," rekao je Orest Kaveckij, regionalni zvaničnik iz Lvova koji je pomogao da se organizuje putovanje. "Kada sam posetio Atos, osetio sam Božiju milost, Božiji blagoslov, veličanstvo Atosa."

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading