STIŽE NEVOLJA ZA RUSKU VOJSKU Ukrajina dobija potpuno novo oružje, testiraće ga prvi put na frontu
Kompanija Frankenburg Technologies iz Estonije najavila je u decembru da će početkom 2025. godine sprovesti prvi test svoje protivvazdušne rakete Mark 1 na nepoznatoj lokaciji u Ukrajini.
Raketa Mark 1 je kompaktnih dimenzija – dugačka je oko 0,5 metara, dok bojna glava teži 0,5 kilograma. Namenjena je da bude pristupačnija od postojećih raketa za borbu protiv dronova i koristiće softver s veštačkom inteligencijom za precizno ciljanje budućih pretnji, navodi proizvođač.
Cilj kompanije je da kreira raketne sisteme koji su „deset puta pristupačniji i sto puta brži za proizvodnju“ u poređenju sa trenutnim industrijskim standardima, prema zvaničnom sajtu kompanije.
Direktor Frankenburg Technologies, Kusti Salm, inače bivši visoki zvaničnik estonskog Ministarstva odbrane, izjavio je samouvereno za Janes da će raketa biti sposobna da uništi dronove koji lete na visinama do dva kilometra.
Adaptacija ruskih dronova na niskim visinama
Ukrajinski analitičari odbrane primetili su da su dronovi Geran promenili način napada u poslednjih nekoliko meseci. Sada se često izveštava da lete na malim visinama između dva i pet kilometara kako bi izbegli protivvazdušnu odbranu sa zemlje.
Estonska kompanija koja razvija mini-rakete MK1 ima kancelarije u Letoniji, Litvaniji i Ukrajini, a uskoro otvara još jednu u Velikoj Britaniji, objavila je britanska vlada 16. decembra.
„Kompanija, koja brzo raste, već blisko sarađuje s britanskom odbrambenom industrijom, nabavljajući značajan deo svojih podsistema lokalno i planira da investira 50 miliona evra u Velikoj Britaniji u istraživanje i razvoj raketnih motora s niskim troškovima“, navodi se u saopštenju kancelarije britanskog premijera.
Izazovi ukrajinske vojske i novi "vudervafe" sistemi odbrane
Ukrajinska vojska se u velikoj meri oslanjala na mrežu senzora za elektronsko ratovanje, ometače i lakše naoružanje za obaranje dronova na malim udaljenostima. Međutim, ove opcije često su poslednje rešenje i nisu pouzdane.
Druge kompanije takođe su ponudile slične koncepte relativno jeftinih mini-dronova i raketa, uključujući mini-rakete proizvođača Lockheed Martin, male protivvazdušne sisteme kratkog dometa sposobne da unište rakete i artiljerijske projektile, kao i malu raketu protiv dronova kompanije MBDA.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)