UKRAJINA JE UGROŽENA: Još tinja požar na sarkofagu u Černobilju (VIDEO)

Požar koji je izbio nakon udara ruskih dronova početkom februara i dalje tinja na zaštitnom sarkofagu iznad Černobiljske nuklearne elektrane, uprkos danima napora da se ugasi.
Stručnjak za nuklearnu bezbednost Oleksandr Kupnji, koji je radio u Černobilju nakon katastrofe 1986. godine, objasnio je razloge zbog kojih se vatra i dalje održava na krovu sarkofaga.
– Iako mineralna vuna, posebno bazaltna, nije zapaljiva, unutar njenih slojeva nalazi se izolaciona membrana koja sprečava prodor vlage i pričvršćena je lepilom. Upravo taj tanki sloj i lepak mogu da gore i tinjaju – rekao je Kupnji.
Sarkofag je projektovan sa višeslojnim termoizolacionim materijalima, prethodno testiranim na visoke temperature izazvane sunčevom svetlošću i grmljavinom.
– Materijali su prošli testove – naveo je stručnjak, ali je dodao da je nakon eksplozije koja je izazvala požar došlo do tinjanja unutar izolacionih slojeva.
Prema njegovim rečima, požar se širi u svim pravcima, a zbog teško dostupnih delova gašenje predstavlja veliki izazov.
– Stručnjaci su potvrdili da unutrašnji slojevi mogu da nastave da tinjaju, a kako je obloga uništena, postoji velika verovatnoća da će vatra prestati tek kada cela membrana izgori – upozorio je Kupnji.
Dodatni problem predstavljaju pokušaji gašenja, koji mogu ugroziti stabilnost sarkofaga.
– Možda bi bilo moguće iseći otvore i napuniti ih vodom, ali niske temperature su već dovele do zamrzavanja unutrašnjih slojeva, što dodatno opterećuje konstrukciju i čini ponašanje materijala nepredvidivim – objasnio je on.
Kupnji je istakao da je tokom izgradnje sarkofaga unutrašnji prostor mogao biti podeljen na segmente, ali bi to ubrzalo njegovo propadanje.
– Nažalost, sudbina sarkofaga je neizvesna. Njegova podloga zahteva potpunu zamenu, što bi bilo skuplje od same izgradnje. Očekivana trajnost od 100 godina sada je pod znakom pitanja – zaključio je on.
Prema ukrajinskim izvorima, 14. februara ruski dron sa eksplozivnom bojevom glavom pogodio je zaštitni sarkofag izgrađen oko oštećenog četvrtog reaktora. Rusija je odbacila optužbe, ali su ukrajinske vlasti potvrdile pronalazak ostataka ruskog drona Šahed Geran-2 unutar i oko objekta.
Stručnjaci veruju da je napad bio nameran, a požar koji je kasnije zahvatio spoljašnju oblogu sarkofaga dodatno je povećao rizike. Glavni inženjer nuklearne elektrane u Černobilju, Oleksandr Titarčuk, upozorio je da bi pod određenim uslovima ovakvi napadi mogli dovesti do oslobađanja radioaktivnih materijala.
Ukrajina je nakon incidenta apelovala na Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) da hitno reaguje kako bi sprečila buduće napade na nuklearna postrojenja. Direktor IAEA Rafael Grosi okarakterisao je događaj kao „veoma ozbiljan incident“ i naglasio da nuklearna bezbednost u Ukrajini ostaje pod značajnom pretnjom.
Uprkos naporima vatrogasnih ekipa, tinjanje je i dalje prisutno, a novi pokušaji gašenja nastavljeni su i u sredu.
(24sedam.rs)
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)