UKRAJINA SE SPREMA ZA RAT SA RUSIJOM Vojska obučava civile u šumi (FOTO)
U borovoj šumi nedaleko od glavnog grada Ukrajine, već danima je u toku lažna bitka.
Kako prenosi Njujork Tajms, hiljade ukrajinskih civila prijavile su se da uče borbene veštine u programima obuke koje kreiraju i vode Vlada i privatne paravojne grupe.
Programi su deo strateškog odbrambenog plana zemlje u slučaju potencijalne invazije Rusije. Iako zasad nema naznaka da je predsednik Rusije Vladimir Putin odlučio da li da pokrene napad, Ukrajinci ništa ne prepuštaju slučaju: "Imamo jaku vojsku, ali ne dovoljno jaku da se branimo od Rusije", rekla je Marta Juzkiv, doktorka koja se prijavila za obuku ovog meseca.
"Ako budemo okupirani, a nadam se da se to neće desiti, postaćemo nacionalni otpor", poručuje ona.
Podsetimo, civilna odbrana nije nepoznata u Ukrajini - dobrovoljačke brigade činile su okosnicu snaga zemlje na istoku 2014. godine, kada je ukrajinska vojska bila u rasulu.
Ovaj napor se sada formalizuje u jedinice novoformiranih snaga Teritorijalne odbrane koje su deo vojske. Ukrajinska vojska je prošle godine počela vikend-obuku za civilne dobrovoljce u ovim jedinicama.
Tokom običnog vikenda Anastasija Bilošitska čita knjigu, pere veš ili se nađe sa prijateljem u kafiću. Sada subotom i nedeljom ima novu zanimaciju, a to je učenje o prvoj pomoći i previjanju rana vojnika. Zadihana, znojava i okružena starim zavojima i medicinskim rukavicama, uspela je da završi obuku. Kako je istakla, nove obaveze ne padaju joj teško, već ih vidi kao priliku da nešto nauči, prenose strani mediji.
Vlada vodi i plaća neke od obuka preko snaga Teritorijalne odbrane, a privatne paravojne grupe poput Ukrajinske legije vode druge sesije, za koje njihovi članovi plaćaju sve troškove. Legija je ovog meseca sprovela program u šumi izvan Kijeva.
Cilj nije da se postigne pobeda protiv ruske vojske, što bi za Ukrajinu ionako bilo praktično nemoguće, već da se formira otpor okupatorskoj sili. General Anatolij Barhilevič, zamenik komandanta ukrajinskih kopnenih snaga, rekao je da zemlja ima za cilj da pošalje oko 100.000 dobrovoljaca u slučaju sukoba. On dodaje da pola miliona Ukrajinaca ima vojno iskustvo.
Kritičari ukazuju na opasnosti u planu civilne odbrane, a jedna od zabrinutosti je da bi domaće političke podele mogle izazvati nasilje od strane naoružanih milicija. Neki scenariji predviđaju da Moskva može da iskoristi ovu ranjivost, pretvarajući nacionalističke milicije u destabilizujuću pretnju za Vladu.
Drugi su zabrinuti da ovaj napor podstiče privatno vlasništvo oružja, koje nosi rizike u kriminalu, samoubistvu i nasilju u porodici. Ukrajinski zakon zahteva psihološki pregled za dobijanje dozvole za oružje. U zemlji od oko 40 miliona stanovnika, 1,3 miliona Ukrajinaca poseduje licencirano civilno vatreno oružje.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)