GASNA KRIZA U EVROPI Isporuke ruskog gasa smanjene za 40 odsto, a Severni tok 2 odložen za kraj 2022. godine
Količine rezervi gasa u podzemnim skladištima u Evropi već su se spustile na ispod 40 odato kapaciteta, što je za 15,6 odsto manje od proseka u poslednjih pet godina.
U januaru je iz skladišta povučeno za trećinu više gasa od proseka prethodnih pet godina u istom periodu. I pored povoljnih vremenskih prilika u zemljama EU, vlasnici zaliha gasa odlučili su da koriste gas iz zaliha da ga ne bi kupovali po visokoj tržišnoj ceni. Ovakva situacija je dovela do smanjenja isporuka gasa ruskog operatera – „Gasprom“ je u januaru smanjio isporuke za 41,3 odsto u odnosu na januar prethodne godine.
Nivo rezervi gasa u skladištima gasa odgovara pokazateljima za kraj sezone grejanja, a tek je sredina zime. Prema podacima „Gas Infrastructure Europe“, od 2011. godine prosečan nivo rezervi na kraju sezone povlačenja gasa iznosi 36 odsto. Maksimalan nivo je zabeležen 2020. godine - 53,96 odsto, dok je istorijski minimum bio 2018. godine - 18,56 odsto. Očekuje se da će ove godine ovaj rekord biti nadmašen. Naime, za očekivati je da se, zbog i dalje visokih cena gasa, povlačenje gasa iz skladišta nastavi i u februaru i martu.
Podsetimo, cena gasa u Evropi naglo je porasla u avgustu prošle godine, kada je izbila evropska gasna kriza. Tokom narednih meseci cena gasa dostigla je rekordne nivoe. Najviši nivo je dostigla 21. decembra 2021. godine, kada je spot cena gasa u Evropi premašila 2.000 dolara za hiljadu kubnih metara. Tada je „Gasprom“ odbio da rezerviše kapacitete gasovoda Jamal-Evropa za tranzit gasa i praktično obustavio transport gasa u Nemačku. Krajem decembra i početkom januara došlo je do pada cene gasa u Evropi zbog snabdevanja tečnim prirodnim gasom i povoljnih vremenskih uslova. Tako je, prema podacima berze Ice Futures, 29. decembra cena iznosila 1.065 dolara za hiljadu kubnih metara.
Gasna kriza u Evropi objašnjava se devastacijom podzemnih skladišta gasa prošle zime i odbijanjem „Gasproma“ da u kriznoj situaciji obezbedi dodatno snabdevanje preko Ukrajine. Ruska strana odbija da poveća snabdevanje tranzitom kroz Ukrajinu, jer očekuje puštanje u rad svog gasovoda Severni tok-2, kojim će gas ići u Evropu zaobilazeći nepouzdani ukrajinski gasno-transportni sistem.
Ukrajinska strana smatra da je „Gasprom“ praktično organizovao gasnu ucenu Evrope. Prema navodima vodećih ljudi ukrajinske državne kompanije „Naftogas“, radi se o svojevrsnom ultimatumu. Količine gasa koje se tranzitiraju kroz Ukrajinu su smanjene, tako da je Evropa stavljena pred izbor - ili će procedura oko puštanja Severnog toka-2 biti ubrzana, pa će i gas pojeftiniti, ili će Evropljani biti suočeni sa skupim gorivom i problemima sa dodatnim isporukama ukrajinskom trasom.
Međutim, puštanje u rad Severnog toka-2 odlaže se za drugu polovinu 2022. godine, tako da se gasna kriza nastavlja uz dalje zadržavanje visokih cena „plavog goriva“.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)