VELIKO RAZOČARENJE MOSKVE Nemačka naoružavanjem Ukrajine krši sve zakone
„Duboko smo razočarani time što je nemačka vlada, kršeći sopstveno nacionalno zakonodavstvo i zakonska ograničenja na nivou EU, skrenula sa svog prethodno uravnoteženog kursa po ovom pitanju, što je bilo uslovljeno i razmatranjem istorijske odgovornosti Nemačke prema narodima bivšeg Sovjetskog Saveza“, odgovorio je Tjapkin na pitanje kako će se odluka Berlina da odobri isporuke oružja Ukrajini odraziti na odnose Rusije i Nemačke.
Prema njegovim rečima, Moskva je „ozbiljno zabrinuta i činjenicom da bi oružje isporučivano Ukrajini u trenutnoj situacija moglo da postane lak plen za teroriste i razbojnike“.
Berlin se u potpunosti solidarisao sa antiruskom pozicijom Zapada, blokirajući kanale dijaloga sa Moskvom, istakao je on.
„Za sada smo prinuđeni da konstatujemo da se nemačka vlada, uprkos uveravanjima koja i dalje iznosi o svojoj privrženosti procesu istorijskog pomirenja između naroda Nemačke i Rusije, u potpunosti solidarisala sa antiruskim stavom 'kolektivnog Zapada' i da namerno blokira postojeće kanale saradnje i specijalizovanog dijaloga u svim sferama“, objasnio je Tjapkin.
Moskva se nada da će Berlin shvatiti besperspektivnost „spaljivanja mostova“, mir na kontinentu zavisiće od odnosa dve zemlje, naglasio je direktor trećeg Evropskog departmana ruskog MIP-a.
„Nadamo se da će na kraju prevladati zdrav razum i da će Berlin shvatiti besperspektivnost 'spaljivanja mostova‘, jer će prekosutra sigurno doći“, dodao je. Kako kaže, „uprkos oštrini trenutnih nesuglasica, Rusija i Nemačka će ostati susedi u Evropi, a mir i prosperitet na kontinentu zavisiće od njihovih odnosa”.
Tjapkin je napomenuo da je u Nemačkoj pokrenuta masovna kampanja demonizacije Rusije, kao i da su primećeni slučajevi vređanja ruskih državljana i ruskojezičnih sunardnika. U suštini, u toku je progon svega ruskog, ocenio je on.
O Poljskoj i Mađarskoj
Istovremeno, Tjapkin je rekao da je bezbednost zaposlenih u ambasadi Rusije u Varšavi prioritet. Na pitanje da li će ruska strana smanjiti diplomatsko prisustvo u Poljskoj ili evakuisati diplomate, odgovorio je da pitanje smanjenja misije zavisi od spremnosti Poljske da ispoštuje Bečku konvenciju o diplomatskim odnosima.
On je upozorio da su pokušaji Poljske da zauzme rusku nekretninu u Varšavi nezakoniti i da će, ako budu sprovedeni, Moskva odgovoriti adekvatno. Kako kaže, namere Poljske da zauzme ruske nekretnine mogu da sahrane dijalog.
Govoreći o tome kako Rusija ocenjuje stav Mađarske, koja, s jedne strane, podržava sankcije EU, a sa druge odbija da isporuči oružje Ukrajini, Tjapkin je naveo da i pored brojnih optužbi političara i novinara za „dvoličnost“ mađarske politike, u njoj nema „proruske“ komponente.
Nemačka vlada je 26. februara prvi put odobrila isporuku oružja Ukrajini. Berlin je tada odlučio da vlastima u Kijevu pošalje 1.000 jedinica protivtenkovskog oružja i 500 raketa „stinger“.
Sa svoje strane, Rusija je apelovala na Zapad da prekine da pumpa Ukrajinu oružjem, upozorivši da deo tog naoružanja, kao što su sistemi „stinger“ mogu da padnu teroristima u ruke, a osim toga, sve to oružje ugrožava civilnu međunarodnu avijaciju.
Sve o ukrajinskoj krizi pratite UŽIVO NA NAŠEM BLOGU.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)