SRBA VIŠE OVDE ODAVNO NEMA Reporter Alo! u Slavjanoserbsku koji je pod ruskom kontrolom
U Slavjanoserbsku, gradiću u Donbasu čuvenom u našoj, ali i ruskoj, istoriji, odavno više nema Srba. U mestu od 8.000 stanovnika, koji su se uglavnom bavili poljoprivredom, nije se mnogo promenila struktura njegovih žitelja ni s početkom pobune i sukoba ukrajinske vojske i meštana organizovanih u Narodnu miliciju Luganske narodne republike (LNR), koju je vojno podržala Rusija 2014. godine.
Slavjanoserbsk se tada našao na prvoj liniji vatre, a linija razgraničenja prolazila je nadomak grada koji je kontrolisala milicija LNR, dok su granična područja držali Ukrajinci. S početkom rata, 24. februara, utvrđeni položaji ukrajinskih snaga odmah su napadnuti, a snage LNR su posle dvodnevnih borbi zauzele susednu Trojhizbenku.
Gorki: Srbi su Rusi koliko i mi
Srbi u Rusiji nisu nasilno asimilovani, pre se može govoriti da su se oni rusifikovali na osnovu pravoslavne vere i duhovne bliskosti sa ruskim narodom. Slavni ruski pisac Maksim Gorki naš narod je opisao sledećim rečima: „Srbi su isto toliko Rusi koliko i mi. Sve u nama je toliko slično i toliko isto da ja nisam sposoban da nađem razliku“.
U ovom mestu do rata 2014. živelo je oko 3.000 ljudi. Stariji meštanin ispričao nam je da je polovina populacije, uglavnom mladih, još tada otišla da radi u Rusku Federaciju. I ovde je glavni izvor osnovnih životnih namirnica humanitarna pomoć, koja stiže u vojnim kamionima sa oznakama samoproglašene LNR.
U masi starijih građana koji stoje u redu za humanitarnu pomoć zatekli smo i decu. Dečak Vanja (9) nije baš previše pričao za novine, ali nam je napomenuo da u školi ima solidne ocene.
Od graničara do Karađorđa
Srbi iz Austrougarske počeli su da se naseljavaju u Rusiji sredinom 18. veka. Carica Katarina Velika, kao nadaleko čuvenim graničarima (krajišnicima), dala im je posebne privilegije. Prvo je formirana autonomna oblast Nova Serbija, potom preimenovana u Slavenoserbiju. Drugi talas srpskih seoba nastupio je posle sloma Prvog srpskog ustanka. U Rusiju tada prelazi Karađorđe, te istaknute vojvode Petar Dobrnjac i Milenko Stojković, koji su, za razliku od srpskog vožda, zauvek ostali u Rusiji.
Jedna od meštanki ispričala nam je da regularna ukrajinska vojska dok je bila tu i nije bila toliko loša. Prihvatali su, kažu, da razgovaraju sa njima na ruskom. Ipak, nije sve bilo „med i mleko“.
- Pripadnici Službe bezbednosti Ukrajine (SBU) i neonacističkih bataljona tukli su nas bez razloga, samo zato što govorimo ruski - ogorčeno se priseća ova žena.
Prilikom borbi oko Slavjanoserbska milicija LNR zaplenila je borbenu tehniku ukrajinske armije - nekoliko samohodnih haubica, modernizovani tenk T-64, PVO sistem kratkog dometa OSA, oklopna vozila BTR i BMD, teške kamione „kras“, mobilnu bolnicu britanske proizvodnje i blindirane džipove „kozak“.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)