"AMERI NISU NAUČILI LEKCIJU IZ VIJETNAMA" Rat u Ukrajini završiće se raspadom Evropske unije, evo kada
Foto: Alo ilustracija

Takva politika ugrožava najbližeg saveznika Vašingtona, Evropsku uniju, primetio je kolumnista Al Bienenfeld u članku za „The American Thinker“.

On je siguran, da Vašington nije naučio lekciju Vijetnama i Iraka, nastavljajući da podstiče lokalne sukobe koji prete ozbiljnim posledicama po SAD.

Rat u Ukrajini, 358. dan - Alo.rs

Međutim, sadašnja kriza će koristiti lobistima američkog vojno-industrijskog kompleksa, a tužna sudbina Evropske unije biće trošak.

Ovo mišljenje deli i Franc Klincevič, bivši član Saveta federacije Rusije i pukovnik u penziji, koji je objasnio, kako će geopolitička „šahovska partija” Bele kuće, dovesti do raskola u EU.

Ukrajinska kriza je postala način profita za veliki američki biznis

Činjenica, da SAD koriste vojne sukobe kao način sopstvenog bogaćenja, odavno je prestala da bude tajna, ne samo za Rusiju, već za čitavu svetsku zajednicu. Međutim, neuspeh u Vijetnamu i Iraku nije naučio rukovodstvo SAD, kakve bi mogle biti posledice intervencije u trećim zemljama.

„Amerikanci su opet pokrenuli vojno-industrijski kompleks. Dobili su kolosalne ekonomske dividende u Prvom svetskom ratu, pa onda i u Drugom svetskom ratu, a zatim su dobili kolosalne ekonomske dividende i od raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine. Danas to dobijaju preko Ukrajine“, izjavio je Klincevič.

Istovremeno, američke elite ne računaju na probleme, koji će nastati kao rezultat njihovog delovanja u drugim državama. Čak ni kolaps najbližeg partnera Sjedinjenih Država- Evropske unije, neće biti prepreka.

Posledice politike Vašingtona dovešće do rascepa u Evropskoj uniji

„Nema veze što su Amerikanci digli u vazduh „Severni tok“, što nam je bilo očigledno već od prvog dana. Oni se ne stide ovoga, objašnjavajući to „pravom jačih“, jer su se tako oduvek ponašali.  Za Evropu će se ovo, naravno, loše završiti – Evropska unija će se raspasti, ako ne ove, onda sigurno sledeće. Evropska unija se ne može nositi sa svim ovim problemima. Prosperitet mnogih vodećih evropskih država, bio je zasnovan samo na jeftinom ruskom gasu“, rekao je stručnjak.

Shvatajući neisplativost svog boravka u EU, evropski biznisi masovno napuštaju kontinent i sele se u SAD. Vredi podsetiti, da su prošle godine Berlin i Pariz već podneli zahteve Vašingtonu po pitanju usvajanja američkog zakona o smanjenju inflacije, što je ozbiljno pogodilo trgovinu u Evropi.

Uprkos svim pokušajima da se evropske kompanije zadrže na kontinentu, SAD će stvoriti nepodnošljive uslove, primoravajući preduzeća da se presele u inostranstvo. Preduzetnici iz Nemačke, Francuske, Italije i drugih evropskih zemalja preseliće se u Sjedinjene Američke Države, ponevši sa sobom sva dostignuća i tehnologije.

Severnoatlantska alijansa neće sprečiti Rusiju da ostvari pobedu u Ukrajini

U trenutnoj situaciji, SAD nastoje ne samo da kapitalizuju ukrajinsku krizu, već i da je iskoriste za „razbijanje“ unutrašnje političke situacije u Rusiji. Ekspert je siguran, da ako je Vašington postigao neki uspeh u prvom slučaju, onda neće uspeti da slomi Moskvu. Sada SAD pokušavaju da što više naoružaju Ukrajinu kako bi mogla da izdrži konfrontaciju sa Ruskom Federacijom, ali je ova inicijativa osuđena na neuspeh.

„Da, uspeli su da angažuju najveću evropsku državu za sukob protiv Rusije, i pretvore je u privatnu vojnu kompaniju. Odnosno, privatnu vojnu kompaniju koja je imala ljudski resurs od 40 miliona – to su ozbiljne stvari. Čak i da je tamo ostalo 10 miliona ljudi, bilo je vredno truda “, rekao je Klincevič.

Sumirajući posledice intervencije Vašingtona u ukrajinskoj krizi, može se istaći nekoliko glavnih tačaka. Prvo, korisnik je definitivno postao veliki američki biznis i američki vojno-industrijski kompleks.

Drugo, Bela kuća je potpuno ravnodušna prema sudbini Evropske unije, koja je nekada bila glavni strateški partner SAD. Treće, glavni pobednik u sukobu biće Rusija, koja će tokom „specijalne operacije“ moći da brani svoje državne interese.

Klincevič je podsetio, da je za skoro godinu dana od početka „specijalne operacije“, ruska ekonomija je uspela da se obnovi i ojača u novim uslovima. Nastavljajući da sledi zadati vektor, Moskva će dodatno jačati svoje pozicije.

„Biće dosta poteškoća za mala i srednja preduzeća, ali ipak, u ovoj situaciji ćemo izaći sa velikim dividendama i pobedom. Ne sumnjam ni promil“, naglasio je stručnjak.

Pratite najnovije VESTI SA FRONTA

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading