NA POMOLU PREOKRET U BAHMUTU? Prigožin: Ako se sada povučemo sve će se raspasti do ruske granice! Možda i dalje!
Foto: AP/Evgeniy Maloletka (STR)

Krvava bitka za Bahmut traje više od sedam meseci, a ruska pobeda u potpuno uništenom gradu, koji je pre rata imao 70.000 stanovnika, bila bi prvi veliki trijumf Moskve u zimskoj ofanzivi. Šef Vagnera Jevgenij Prigožin danima najavljuje da je stisak sve čvršći, ali Ukrajinci i dalje drže grad koji se pretvorio u klanicu za obe strane.

Prigožin je juče objavio jeziv video sa navodnim leševima poginulih ukrajinskih boraca koje Vagnerovci vraćaju kući u kovčezima, a sinoć se pojavio još jedan snimak na kojem kaže koliko je Vagner neprocenjiv za Rusiju i da bi povlačenje iz Bahmuta dovelo do kolapsa. celog ruskog fronta.

Dan ranije je pozvao Ukrajince da se povuku, a sada se žali na nedostatak naoružanja i preti Moskvi da će – ako Vagner bude primoran da se povuče – cela ruska linija fronta srušiti, svi bokovi odbrane pasti, Luganska oblast kao i Krim...

 

"Oni će se raspasti do ruskih granica, a možda i dalje," govori on i tvrdi da bi sporovi oko plata mogli da dovedu do situacije u kojoj bi se njegov narod povukao, a vlada bi bila „prinuđena da objasni ruskom narodu zašto smo u takvim problemima tokom rata". On smatra da Ministarstvo odbrane namerno ne šalje oružje Vagneru, jer hoće da ga okrive ako izgubi rat.

Vagnerov šef se već sukobio sa Ministarstvo odbrane u više navrata optužujući ih da ga bojkotuju i nedovoljno municije za njegove jedinice.

Ruski vojni bloger i bivši obaveštajac Igor Girkin, takođe poznat kao Igor Strelkov, umanjio je važnost ruskih izveštaja da su njihove trupe opkolile Bahmut i izrazio sumnju da Moskva može da drži grad. Girkin je bivši ruski obaveštajac koji je odigrao važnu ulogu u ruskoj aneksiji Krima 2014. i sukobu koji je usledio u ukrajinskom istočnom regionu Donbasa.

On je na svom Telegram kanalu napisao da "ne deli tako optimistične prognoze" koje su iznosili drugi vojni blogeri o tome da ruske snage zauzmu i drže Bahmuta. Posle višemesečnog napada, napisao je, Vagnerove trupe bi morale da naprave pauzu da dođu do daha, a to vreme bi omogućilo Ukrajini da se osveži, pregrupiše i pokrene veliku kontraofanzivu čim prođe zastoj i vremenski uslovi dozvole. On je rekao da je to plan vrhovnog komandanta Oružanih snaga Ukrajine, koji će povući potez nakon raspuštanja. "Moramo se pripremiti da odbijemo njihov napad," kaže Girkin.

Strategija Ukrajine u Bahmutu bila je usmerena na apsorbovanje ruskih napada sa namerom da se iscrpi ofanzivni potencijal Rusije pre nego što ona preuzme inicijativu u narednim nedeljama. Do povlačenja vojske doći će kada vrhovna komanda proceni da je "pretnja za vojsku veća od potrebe da se teritorija drži" - ali da li je taj trenutak došao, još nije jasno.

Institut za proučavanje rata (ISV) je u novom izveštaju naveo da su ruske snage obezbedile dovoljnu pozicionu prednost da naprave zaokret ka određenim delovima Bahmuta, ali još nisu primorale ukrajinske snage da se povuku i da je malo verovatno da će moći da opkole grad uskoro.

PRATITE VESTI SA FRONTA.

"Rusko napredovanje u Bahmutu je bilo sporo i postepeno i ne sugeriše da će ruske snage uskoro moći da opkole grad, a još manje da ga zauzmu frontalnim napadima. Rusi su, u stvari, uspeli da se dovoljno približe kritičnim kopnenim linijama komunikacije sa severoistoka da ugroze ukrajinske rute za povlačenje u klasičnom obrtu. Svrha skretanja je da se neprijatelj primora da napusti pripremljene odbrambene položaje i razlikuje se od cilja opkoljavanja, koji podrazumeva zarobljavanje i uništavanje neprijateljskih snaga," kažu stručnjaci Instituta.

"Ruske snage trpe velike gubitke u ovom napredovanju, a procene ukrajinskih komandanata o verovatnoći da mogu da primoraju ruske napade da kulminiraju u blizini ili iza njihovih trenutnih položaja u odnosu na rizik od gubitka pristupa ključnim rutama povlačenja će verovatno voditi odluku Ukrajine da ostane ili povući, procenjuje ISV.

Britanski obaveštajci su u nedelju ujutru ponovili tvrdnje o nestašici municije, navodeći u ažuriranju da je nedavno došlo do povećanja bližih borbi pošto su Rusi ostali bez artiljerijske municije.

Uprkos velikim žrtvama na ukrajinskoj strani, analitičar Forbsa Dejvid Aks ocenjuje i da su Ukrajinci u vojnom smislu dobro iskoristili čudnu opsednutost Kremlja gradom Bahmutom da značajno iscrpe svoje snage.

"U bokserskom meču, borac se može povući uz užad u nadi da će naterati protivnika da zadaje neefikasne udarce i da se iscrpi. To se zove 'rope-a-dope' i upravo su to uradili Ukrajinci u Bahmutu, smatra on i objašnjava da je takva taktika već viđena. Prošlog leta ukrajinske trupe su izvršile borbeno povlačenje u gradovima pobratimima Severodonjecku i Lisičansku, 40 kilometara severoistočno od Bahmuta. Bitka za Severodonjeck i Lisičansk je toliko iscrpila ruske formacije u istočnoj Ukrajini da su, kada su ukrajinske brigade krenule u snažnu kontraofanzivu krajem avgusta, Rusi bili preslabi da ih zadrže. Oni su se povukli iz severoistočne Ukrajine oko slobodnog grada Harkova, predajući hiljade kilometara teritorije."

Ukrajinski vojni analitičar Oleh Ždanov kaže da ne vidi znake da će Kijev narediti povlačenje iz grada.

"Trenutno je situacija manje-više stabilna. Kada je reč o napredovanju ruskih snaga, mi smo ga praktično zaustavili," prokomentarisao je Ždanov.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading