GLAVOBOLJA ZA ZELENSKOG Da li će zazvoniti telefon?
Postoje dobri razlozi da se Kinezi ne ljute uprkos njihovom „partnerstvu bez ograničenja“ sa Moskvom. Zelenski želi da zadrži Peking na strani kao investitora, trgovinskog partnera i potencijalnog posrednika – umesto da ga odgurne i rizikuje da Si odobri veliki izvoz oružja u Rusiju. U godinama koje dolaze, duboki džepovi Kine će takođe verovatno igrati ulogu u pomoći Ukrajini da se obnovi nakon ratnih razaranja, piše Politiko.
Rat u Ukrajini, najnovije vesti - Alo.rs
Dok Si poseti Moskvu ove nedelje, rastu spekulacije da bi on konačno mogao da obavi prvi telefonski razgovor sa Zelenskim od početka ruske invazije na Ukrajinu. Iako nijedan poziv nije potvrđen, američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan rekao je da bi pozdravio takav razgovor između Sija i Zelenskog, napominjući: „Smatramo da Narodna Republika Kina i sam predsednik Si treba direktno da čuju ukrajinsku perspektivu, a ne samo rusku“.
Peking i Kijev nisu baš stranci. Pre rata, Kina je bila vodeći trgovinski partner Ukrajine, kao i veliko tržište za crnomorski ječam i kukuruz. Takođe je mnogo investirao u ukrajinsku infrastrukturu, kao što su luke i telekomunikacije. Nastojeći da izbegne sukob sa takvim ključnim partnerom, Kijev je čak bio uzdržan tokom glasanja u UN prošle godine za osudu kineskog progona ujgurske muslimanske manjine.
Iako su zvaničnici EU i NATO u februaru reagovali sa krajnjim skepticizmom na kineski plan od 12 koraka za okončanje rata u Ukrajini, sam Zelenski je naglasio da je spreman da drži otvorena vrata za dijalog pod vođstvom Kine.
- Mislim da činjenica da je Kina počela da priča o Ukrajini nije loša. Ali pitanje je šta sledi posle reči. Mislim da neki od kineskih predloga poštuju međunarodno pravo i mislim da možemo da radimo na tome sa Kinom. Zašto ne? Naš cilj je da okupimo mnoge oko sebe kako bismo izolovali Rusiju - rekao je Zelenski na konferenciji za novinare u Kijevu.
Ovakvo viđenje Kine kao potencijalnog posrednika u miru ima ozbiljno podeljena mišljenja. Mnogi kritičari primećuju da je glavni cilj Kine da održi strateški savez sa Rusijom koji joj može pomoći da bude protivteža demokratskom Zapadu. Komercijalni problemi i njen imidž posrednika zauzimaju drugo mesto.
Zapad je skeptičan Oleksandar Merežko, šef spoljnopolitičkog odbora ukrajinskog parlamenta, rekao je za Politiko da se ne čini verovatnim da će Peking uticati na Moskvu „jer ne želi da zaustavi Putina“. Peter Stano, portparol EU za spoljne poslove, takođe je sumnjao u podobnost Kine kao poštenog posrednika.
- Kina odbija da prizna ko je agresor, a ko žrtva. Peking stavlja Rusiju na isti nivo sa Ukrajinom - koja je pod brutalnim i ilegalnim napadima, čime se krši povelja UN, ista povelja koju Kina tvrdi da štiti - rekao je Stano i dodao: „Svi su dobrodošli da posreduju za mir. Ali pre svega, to moraju prihvatiti dve uključene strane.“
Nasuprot tome, Vita Golod, predsednica Ukrajinskog udruženja sinologa, tvrdila je da bi Peking mogao da odigra korisnu ulogu: „Kini je potrebna Evropa. I sada to može da pokaže kroz pozitivan uticaj. Može da stvori imidž posrednika u ovom ratu, baš kao što je Peking pomirio Iran – saudijski sukob i postao pravi mirotvorac“.
Pratite najnovije VESTI SA FRONTA
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)