UKRAJINA RAZVILA MOĆNO ORUŽJE Sklopi se za tri minuta, pa napravi haos

Dalekometni udari na rusku logistiku, oklop i baze duboko iza neprijateljskih linija, bit će ključni za uspjeh ukrajinske protuofenzive, a u tome će veliku ulogu imati bespilotne letelice.
Ranije su mali dronovi uglavnom korišteni kao izviđačke letjelice kako bi pomogle u lociranju ruskih ciljeva.
Rat u Ukrajini je od početka obeležen upotrebom dronova i od strane Kijeva i Moskve, a rat u Ukrajini je zapravo prva moderna bitka dronovima. Nedavna procena istraživačkog centra Roial United Services Institute (RUSI) otkriva da Ukrajina svakog meseca gubi oko 10.000 dronova, uključujući dronove za nadzor i dronove za jednokratnu upotrebu, tzv. kamikaze.
Većina gubitaka odnosi se na relativno jeftine, male komercijalne dronove, poput kvadrokoptera Mavic kineske kompanije DJI, koji se koriste za izviđanje
Međutim, ukrajinski vojnik Aleksij, kobnog imena Plesač, za tri minuta vadi dron iz svoje torbe, sklapa ga i priprema bojevu glavu. Dok prevlači slušalice za virtuelnu stvarnost preko očiju, propeleri počinju da zvižde. Fokusiran na svoju metu, on drži mašinu visoko iznad ramena pripremajući se za lansiranje. U njegovoj ruci je Hruš, dron samoubica dizajniran i proizveden u potpunosti u Ukrajini.

shutterstock
.
On i njegov tim razvili su bespilotnu letelicu od nule kako bi rešili problem nedostatka visokopreciznog oružja. Udari dugog dometa, udari na rusku logistiku, teški oklop i baze duboko iza neprijateljskih linija, biće presudni za uspeh kontraofanzive. „Naš cilj je bio da napravimo bespilotnu letelicu koja bi mogla da se napravi od nule u Ukrajini, koja bi se koristila u taktičkim operacijama na udaljenosti od 10 do 20 kilometara“, kaže on.
Pre rata, Ukrajina nije imala domaći program dronova i oslanjala se uglavnom na turski Bairaktar i komercijalno dostupne dronove. Međutim, prošlog leta zvaničnici u Kijevu su pokrenuli inicijativu za stvaranje „vojske dronova“ kako bi podstakli programere da kreiraju dizajne za potencijalne borbene dronove. Inicijativa je iznedrila dronove poput UJ-22, proizvođača Ukrjet, koji imaju domet od 800 kilometara. To su bespilotne letelice za koje Rusija tvrdi da su oborene iznad moskovskog predgrađa prošle nedelje.
Za Aleksija, nezavisnost domaće proizvodnje ima još jednu veoma važnu ulogu.
"Čak i ako naši zapadni partneri i partneri širom sveta u jednom trenutku okrenu leđa Ukrajini, mi ovde možemo da proizvodimo oružje od materijala koji se lako mogu naći ili proizvesti u Ukrajini“, rekao je on. U pripremama za dugo očekivanu kontraofanzivu, obučeno je više od 10.000 pilota dronova, a još ih se obučava. Operateri su naučeni da razmišljaju kao borbeni piloti.
U pripremama za dugo očekivanu kontraofanzivu, obučeno je više od 10.000 pilota dronova, a još ih se obučava. Operateri su naučeni da razmišljaju kao borbeni piloti.
Andrij, graničar koji pohađa kurs u okviru kampa za obuku Trident Defence Initiative, rekao je da bi pogrešan potez dronom mogao da ugrozi stotine ljudi na zemlji. „Možete ga odvesti na poziciju, upravljati svojim dronom, ali tamo dole ima i položaja vojnika i mogli bi da budu pogođeni neprekidnom vatrom“, kaže on.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)