Zašto je Zelenski na najtežem ispitu do sada i ne sme da padne
Foto: AP/Foto: AP Ludovic Marin

Dugo se spekulisalo o ukrajinskom protivnapadu, naročito jer su ukrajinski zvaničnici o tome govorili. Međutim, ideja o protivnapadu može biti zavaravajuća, stvarajući utisak da je postojao diskretan "pre i posle" period.

U stvarnosti, Ukrajina je mesecima fokurisana na akciju. Štaviše, kako ukrajinski zvaničnici vole da naglase - kao što je to Zelenski učinio pažljivim izborom reči u subotu - sve njihove akcije treba posmatrati kao odbrambene.

Uprkos svemu tome, konflikt ulazi u novu fazu, koja može odlučiti njegov konačni ishod. Evo nekih od faktora koji su u igri.

POGLEDI KA JUGU

Za razliku od fluidnih otvorenih meseci sukoba, kada je Rusija pokušala da zauzme ukrajinski glavni grad Kijev i druge velike gradove, žarište fronta u Ukrajini sad je na jugu i istoku.

To takođe znači, kako ukrajinski zvaničnici priznaju, da nove akcije neće imati element iznenađenja, kao što je to bilo tokom septembarske ofanzive prošle godine na području Harkivske oblasti.

Za sada, primarnim ciljem Ukrajine smatra se prekidanje kopnenog koridora Rusije od Donbasa do Krima, koji je pripojen 2014. godine, a Kijev je dosledno izjavljivao da želi da povrati svu teritoriju koju kontroliše Rusija.

U jednom obraćanju ranije ove godine, ukrajinski predsednik Zelenski je rekao da to uključuje i Krim.

"To nije namera, to je naša zemlja. Krim je naše more i naše planine", rekao je Zelenski.

Da li je taj cilj ostvariv ostaje veliko otvoreno pitanje.

Zašto je Zelenski na najtežem ispitu do sada i ne sme da padne

Tanjug/Alberto Pezzali

 

PRIPREMA TERENA I SLOŽEN SISTEM ODBRANE

Ukrajinski protivnapad dugo se očekivao od strane Rusije, što je omogućilo Putinovoj vojsci nekoliko meseci da pripremi teren i izgradi složen sistem odbrana.

Kako piše CNN, satelitski snimci pokazuju obim ruskih utvrđenja, a to uključuje slojeve protivtenkovskih rovova, prepreke, minska polja i rovove. Takve odbrane se protežu na stotine milja duž krivudavog fronta i proboj kroz njih će biti težak.

Ukrajinski zvaničnici često prenose izveštaje ljudi o dugim ruskim konvojima koji prolaze kroz te oblasti i o desetinama zgrada koje su prenamenjene u vojni smeštaj.

Ukrajina je sprovela tzv. operacije oblikovanja kako bi postavila temelje za svoju ofanzivu, ometajući ruske snabdevačke linije, uništavajući skladišta municije i ciljajući infrastrukturu za gorivo.

DA LI JE BAHMUT I DALJE ŽARIŠTE 

Iako Vagner tvrdi da je pobedio u Bahmutu, grad je i dalje ostaje žarište sukoba.

Pad grada bio je dobit za Rusiju, ali ukrajinske snage tvrde da su napravile ograničeni napredak u povratku zemlje na severozapadu i jugozapadu.

Ujedinjeno Kraljevstvo isporučilo je više krstarećih raketa "Storm Shadow" Ukrajini, dajući toj zemlji novu sposobnost dugodometnog udara.

S dometom većim od 250 km, ili 155 milja, te rakete su samo malo kraće od dometne sposobnosti američkih raketnih sistema ATACMS (Army Tactical Missile Systems) površina-površina, za koje se Ukrajina već dugo interesuje, a čija dometna sposobnost iznosi 185 milja.

Zašto je Zelenski na najtežem ispitu do sada i ne sme da padne

Tanjug/Ap

 

Ukrajina je takođe dobila najmanje dva sistema Patriot, jedan od Sjedinjenih Američkih Država, a drugi od Nemačke, kako bi unapredila svoju protivvazdušnu odbranu, koja prethodno nije bila sposobna da presretne modernije ruske rakete.

Ukrajina je prvi put koristila američki sistem protivvazdušne odbrane Patriot za presretanje ruske hipersonične rakete, što može biti korak ka potencijalno prelomnom trenutku u sukobu, prema ocenama analitičara.

Pored vojne opreme, SAD su objavile paket pomoći Ukrajini u vrednosti od 1,2 milijarde dolara kako bi podržale lansiranje njihove protiofanzive.

SAT OTKUCAVA

Postavlja se pitanje koliko će dugo trajati međunarodna podrška Ukrajini.

Nadolazeći izbori u SAD iduće godine i komentari bivšeg predsednika Donalda Trampa tokom CNN-ove emisije Town Hall otvorili su mogućnost da bi snažna dosadašnja podrška SAD-a Ukrajini mogla prestati.

Donald Tramp

Chuck Burton (FRE)

 

Tokom sastanka, Tramp je odbio da kaže koga želi da pobedi u sukobu, rekavši da želi da "svi prestanu da umiru".

Što duže rat traje, to su veće šanse da se podela pojavi među saveznicima Ukrajine, što će igrati u korist Rusije.

Ako se rat završi pregovorima ili zastojem, Ukrajina će želeti da ima prednost. Tražiće da ostvari što više dobitaka iz protiofanzive, i to brzo.

Podsećamo, bivši analitičar CIA Rej Makgovern procenjuje da američke vlasti planiraju da žrtvuju Vladimira Zelenskog.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading