NAJGORI SCENARIO ZA RUSIJU! Eksperti otkrili šta će se desiti ako padne linija Surovikina
Pejzaž između ukrajinskih sela Rabotino i Verbove, u južnom ukrajinskom regionu Zaporožje, otvoren je i ravna, a pravougaona poljoprivredna polja sada su prošarana pocrnelim artiljerijskim kraterima i obrubljena drvećem iseckanim gelerima.
Na poljima su izgrebani nizovi veštačkih rovova, tunela, trouglastih betonskih blokova zvani zmajevi zubi i ogroman broj protivtenkovskih mina. Oni čine takozvanu Surovikinovu liniju -- troslojna odbrana nazvana po ruskom generalu koji je naredio njihovu izgradnju prošle godine da bi osujetio svaki pokušaj Ukrajine da probije i pokuša da nadmudri ruske snage duž linije fronta od 1.200 kilometara.
Šta bi značilo probijanje Surovikinove linije
Probijanje cele Surovikinove linije izvan Verbova značilo bi zauzimanje sela i proširenje džepa kontrole, ili klina, koji su ukrajinske snage isklesale južno od Rabotina, koji je zauzet 28. avgusta. To bi moglo da omogući ukrajinskim snagama da ugroze ključni autoput koji ide od Orihiva do Rabotina, a zatim se pomere na jug do Tokmaka, železničkog čvorišta i raskrsnice puteva, koji se nalazi 20 kilometara južnije i potpuno je utvrđen.
Ako dođu do Tokmaka, ukrajinske trupe bi tada bile dovoljno blizu da napadnu Melitopolj, veliki rečni grad udaljen 50 kilometara južnije, pa čak i ugroze priobalni autoput koji ruske snage koriste za prevoz ljudi i zaliha na okupirano poluostrvo Krim.
Ali put ka jugu ostaje jako utvrđen. Mape koje su sastavili analitičari obaveštajnih službi otvorenog koda pomažu da pokažu zašto je ukrajinska kontraofanziva bila tako spora, kao i prepreke koje su pred Ukrajincima, uključujući još jednu debelu odbrambenu liniju, koju Rusi proširuju.
- Činjenica je da ne samo da je prva linija (ruske) odbrane pređena; u ovom trenutku se vode i borbe unutar druge linije - rekao je Jevhen Dikij, bivši oficir ukrajinske vojne jedinice poznate kao Ajdar bataljon.
Kako je rekao Dikij za "Kurent tajm", mrežu na ruskom jeziku koju vodi RSE/RL u saradnji sa Glasom Amerike, “ruska komanda savršeno zna šta je cena”.
- Zato će bitka za Tokmak biti veoma teška. Tamo će baciti svu rezervu koja im je ostala. I, u suštini, sada je pitanje ko će prvi ostati bez rezerve. Zato što trpimo prilično ozbiljne gubitke u ovome, ali su i ruski gubici veoma značajni - kaže on.
- Slažem se sa tezom da se Rusi plaše prodora i nedostatka kontrole u Zaporožju - rekao je Maciej Korovaj, poljski vojni analitičar i rezervni potpukovnik u vojsci Poljske.
Ukrajina se bori po principu: “udari, savij, izgladni“, rekao je on.
- Upravo te ukrajinske taktike se Rusi plaše i pokušavaju da joj se suprotstave - kaže.
Šta pokazuju sateliti
Odbrambene linije, koje prolaze skoro 2.000 km kroz Herson i Zaporožje, kao i Krim, Donjeck, Lugansk i ruske oblasti koje se graniče sa Ukrajinom na severu, delimično su vidljive zahvaljujući satelitima koji prate situaciju na bojnom polju.
Džordž Baros, analitičar iz Instituta za studije rata je objavio niz tvitova koji objašnjavaju kakav je teren oko Rabotina i šta je sve pred ukrajinskom vojskom sada.
Kako je rekao, radi se o ravnom terenu, ali koje ipak ima uzvišenja.
- Iako je ovo relativno ravno bojno polje, Rusi uživaju u prednostima odbrane sa visine. To znači da će Ukrajincima možda trebati vremena da se bore uzbrdo dok nastavljaju da prodiru kroz ove linije – i to je u redu. Ukrajinci su se ranije borili uzbrdo da oslobode Rabotino. Oni to ponovo rade svojim stalnim prodorom. Imajte na umu da se treći sloj Surovikinove linije - borbeni položaji - nalaze na uzvišenim položajima - komandnim visinama koje gledaju na sektor Rabotino - Verbove - naveo je on.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)