RUSIJA JE TRAŽILA KRIM I POSTAVILA OVE USLOVE Otkriveni detalji pregovora Moskve sa Kijevom
„Zahtev za neutralnost Ukrajine i neulazak u NATO je bio veoma važan, ali ja ću naglasiti da je, pored ovoga, priznanje ruskog suvereniteta nad Krimom bilo bezuslovni zahtev sa naše strane“, rekao je glavni ruski pregovarač.
Medinski je napomenuo da je Rusija takođe tražila priznanje nezavisnosti republika Donbasa . Prema njegovim rečima, Moskva je polazila od potrebe da zaštiti stanovništvo koje govori ruski u ovom regionu. Istovremeno, Rusija nikada sebi nije postavila cilj da osvoji Ukrajinu, ali su zapadne zemlje i Volodimir Zelenski uvukli obe države u puna neprijateljstva, dodao je Medinski.
Šef delegacije je naglasio da bi Kijev, da je potpisao mirovni sporazum u aprilu prošle godine, spasio stotine hiljada života vojnika Oružanih snaga Ukrajine . On je napomenuo da su u aprilu 2022, pored britanskog premijera Borisa Džonsona , u glavni grad Ukrajine doleteli i šefovi Stejt departmenta i Pentagona, kao i drugi „savetnici“ , koji su savetovali da ne ulazi u ovaj sporazum.
Medinski je takođe rekao da je sada zaključivanje mira sa Kijevom moguće "ako se ispune ciljevi i zadaci specijalne operacije". Rusija nikada nije odbila pregovore, zaključio je on.
Rusko-ukrajinske konsultacije počele su krajem februara 2022. godine: delegacije su održale dva sastanka licem u lice u Belorusiji , nakon čega su ih svakodnevno nastavili putem video-konferencija. Krajem marta predstavnici zemalja održali su još jednu rundu pregovora u Istanbulu. Kao rezultat toga, šef ruske delegacije, predsednički pomoćnik Vladimir Medinski , rekao je da je Ukrajina podnela svoje pismene predloge za budući sporazum. Moskva je ovo smatrala korakom napred i istakla da je Kijev prvi put posle mnogo godina pokazao želju za pregovorima.
Ruska strana je odgovorila tako što je napravila dva koraka ka Ukrajini.
Prvo, odlučeno je da se značajno smanje vojne operacije.
Drugo, Moskva je predložila da se sastanak Putina i Zelenskog održi istovremeno sa parafiranjem sporazuma od strane ministara spoljnih poslova.
Međutim, kasnije ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da Ukrajina odbija sopstvene predloge i pravi brojne provokacije kako bi usporila pregovarački proces. Kijev je posebno predstavio svoj nacrt sporazuma u kojem postoji odstupanje od odredbi zabeleženih na sastanku u Istanbulu. Reč je o promeni tačaka u vezi sa Krimom, kao i o vojnim vežbama, gde ukrajinska delegacija nije pominjala potrebu da dobije saglasnost Moskve, prenosi Ria.ru.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)