UKRAJINA SPREMA PLAN PROTIV RUSKIH SNAGA Kijev se intenzivno sprema za elektronsko ratovanje
Početkom novembra, na internetu se pojavio snimak dronova na kojem se čini da se vidi kako ciljani udar diže u vazduh tri antene na krovu stambenog bloka. Ukrajinski komandant dronova koji ga je postavio tvrdi da je uništio ruski sistem za elektronsko ratovanje Pole-21 na istočnom frontu u blizini Donjecka.
Dietz je rekao da je odeljenje preduzelo korake da smanji te ranjivosti, poduzimajući „značajne napore na reinženjeringu i ažuriranju ovih sistema“. On je dodao da se ažuriranja „sprovode što je brže moguće kako bi se suprotstavili efektima ometanja EV-a“.
Od armije dronova do elektronske vojske
Ukrajina je saopštila da je ove godine uspela da poveća proizvodnju domaćih dronova sto puta – nešto što je promenilo bojno polje.
Čovek iza ovoga, ukrajinski ministar digitalne transformacije, Mihail Fedorov, sada se nada da će ponoviti taj uspeh sa elektronskim ratovanjem – ne samo zato što su dronovi tako često žrtve EV.
„Ne samo da povećavamo proizvodnju bespilotnih letelica, već i proizvodnju EV i generalno menjamo pristup upotrebi elektronskog ratovanja“, rekao je Fedorov u intervjuu za CNN iz Kijeva. „Cela doktrina korišćenja ove tehnologije se menja na našoj strani.
Ovo ne uključuje samo integraciju elektronskog ratovanja kao sloja zaštite na bojnom polju, već i pametno obavljanje toga.
Fedorov upozorava na „prezasićenje“ bojnog polja, ali umesto toga podržava dizajniranje EV sistema koji se mogu kontrolisati na daljinu, tako da ciljaju samo na neprijateljsku opremu.
U suprotnom, postoji realan rizik da sistemi elektronskog ratovanja mogu da rade protiv vas, obarajući vaše sopstvene dronove, dodao je Fedorov.
Izveštaj britanskog istraživačkog centra Roial United Services Institute iz novembra 2022. sugeriše da je ono što se naziva „elektronsko bratoubistvo“ – slučajno gađanje sopstvenih snaga – bio toliko veliki problem na ruskoj strani u ranim danima rata da su morali da se povećaju. nazad napore EV-a da izbegnu sabotiranje sopstvenih komunikacija na bojnom polju.
Najvažniji zadatak za sada, kaže Fedorov, jeste da Ukrajina nabavi tehnologiju za programiranje svojih dronova da gađaju neprijateljsku opremu za elektronsko ratovanje u velikim razmerama.
To bi promenilo igru za operatere dronova kao što je Petričenko, koji priznaje da su u igri mačke i miša, lovačke ruske opreme.
Trenutno, najbolja nada koju imaju je da video snimci, poput onog o njegovom napadu dronom iz početka novembra, postanu viralni, rekao je Petričenko. Sa toliko ukrajinskih vojnika na društvenim mrežama, svaki virusni snimak poput ovog bi delovao kao priručnik, pomažući im da identifikuju ruske antene na bojnom polju.
Jasno je da ovo menja igru izvan Ukrajine.
„Mislim da ono što vidite kako se odigrava u Ukrajini u velikoj meri predstavlja uvid u to kako moderno ratovanje izgleda danas“, rekao je Kari Bingen, direktor projekta bezbednosti u vazduhoplovstvu u istraživačkom centru za strateške i međunarodne studije i bivši glavni zamenik pod sekretarom za odbranu u Pentagonu. To je budućnost u kojoj su „sposobnosti i taktike elektronskog ratovanja integrisane u operacije konvencionalnih snaga“, dodala je ona.
Dietz, portparol Pentagona, rekao je da SAD „aktivno procenjuju i prilagođavaju svoje strategije” u elektronskom ratu i vide to kao „fundamentalni aspekt savremenih i budućih vojnih angažmana”.
Fedorov je rekao da Ukrajina direktno ulaže u elektronsko ratovanje, ali i da prati stope njegovog programa dronova podstičući domaću proizvodnju.
I otvoreno govori o tome da je Ukrajini potrebna pomoć zapadnih saveznika, kako u pogledu opreme, tako i u pogledu stručnosti.
„Zapad ima svu tehnologiju koja nam je potrebna. Pitanje je moguće kako to iskoristiti, a to je važno pitanje. Moramo razmišljati o sledećoj tehnološkoj fazi u ratu.”
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)