Ukrajina
Foto: AP/Efrem Lukatsky (STF)

Ukrajinski predsednik je očajan jer bi sudbina njegove nacije mogla da visi o koncu. Njegov američki kolega Džo Bajden je očajan jer ukrajinski rat vidi kao ključno bojno polje u svetskom sukobu između demokratija i autokratskih režima.

Na kraju krajeva, ni jedan ni drugi nisu mogli da se pohvale uspehom, uprkos trudu.

Umesto crvenog tepiha, razgovor iza zatvorenih vrata

Prošle godine dočekao ga je crveni tepih. Ovog puta sve je bilo drugačije.

Kada je Zelenski došao u Vašington prošle godine, aplaudirao mu je na zajedničkoj sednici oba doma Kongresa i počastvovan prijemom na crvenom tepihu u Beloj kući. Ubrzo nakon toga, SAD su odobrile paket pomoći od 50 milijardi dolara koji je pomogao da se pojačaju napori Ukrajine da povrati teritoriju koju su Rusi zauzeli na početku njihove krvave invazije.

Ovog puta sve je bilo sasvim drugačije. Razgovarao je sa američkim senatorima iza zatvorenih vrata. Seo je sa republikanskim predsednikom Predstavničkog doma Majkom Džonsonom, koji se nije ni pojavio u javnosti sa ukrajinskim predsednikom.

Njegov prijem u Beloj kući bio je izuzeto skroman, uz minimalnu pompu. Nije baš da su Zelenskog potapšali po ramenu i poželeli mu sreću, ali ni od toga nije bilo daleko. Zelenski je prošao pola sveta, ali izgledi da Ukrajina dobije veću vojnu podršku od SAD nisu se poboljšali.

Šta žele demokrate, a šta republikanci?

Atmosfera njegove posete odgovarala je raspoloženju u Vašingtonu, gde je dodatno finansiranje Ukrajine povezano sa unutrašnjom borbom oko imigracione politike SAD.

Dok su demokrate bile spremne da potroše više novca na bezbednost granica kao deo vojnog paketa pomoći Ukrajini, Izraelu i Tajvanu vrednom 110 milijardi dolara, republikanci žele fundamentalnu reformu načina na koji američka vlada obrađuje migrante bez dokumenata koji traže politički azil.

Nakon sastanka sa Zelenskim u utorak ujutro, republikanski senatori su jasno stavili do znanja da, iako saosećaju sa teškom situacijom Ukrajine, situaciju na američkoj granici vide kao hitnu zabrinutost za nacionalnu bezbednost.

- Divim mu se, ali uopšte nije promenio moje mišljenje o tome šta treba da radimo - rekao je za Bi-Bi-Si republikanski senator Lindzi Grejem iz Južne Karoline, koji se dugo smatrao spoljnopolitičkim jastrebom. „Znam šta treba da se desi da bismo postigli dogovor. Želim da obezbedim našu granicu.

Bajden će ili morati da ubedi republikance da odustanu od ove borbe protiv imigracije - ili da učini ustupke koje će demokrate na levici smatrati izuzetno neprijatnim.

Imigracija nije jedina prepreka novoj pomoći Ukrajini

U ovom trenutku, barem, republikanci, čiji su birači mesecima ljuti zbog kontinuiranu podrške Ukrajini, izgleda da su spremniji da dozvole da pomoć Ukrajini istekne kako bi ostvarili pobedu koju će slaviti njihova baza. A ako pritom još više razbiju koaliciju demokrata, tim bolje za izborne nade sledeće godine.

Reforma imigracije možda nije jedina prepreka za dalju pomoć Ukrajini. U svom obraćanju nakon sastanka sa Zelenskim, Džonson je rekao da veća vojna podrška zavisi od „jasne strategije“ i adekvatnog nadzora Kongresa.

- Nisu nam objasnili kako oni vide kraj rata - rekao je on.

To izaziva strahove da čak i ako Senat postigne dogovor, nema garancije da se neće raspasti u blisko podeljenom Predstavničkom domu.

Uzaludan napor

okom zajedničke konferencije za novinare na kraju dugog dana sastanaka, i Zelenski i Bajden pokušali su da daju optimističnu sliku onoga što se čini kao uzaludan napor. Američki predsednik je rekao da se nada da će rešenje biti pronađeno, ali ne može ništa da obeća.

Njegov ukrajinski kolega je naveo da je Amerikancima rekao šta želi da uradi i da je odgovor bio pozitivan. Ipak, možda je on jedini stekao takav utisak.

- U nekoliko tačaka tokom posete, Zelenski je, dok se obraćao američkim senatorima na engleskom, morao da traži objašnjenje reči čije značenje nije razumeo - kaže Liza Dežardin iz PBS-a. Jedna od tih reči bila je – tezga.

To je termin koji bi ukrajinski predsednik mogao naučiti na teži način. U ovom vremenu podeljene američke vlade, zastoj je osnovno političko stanje.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading