Volodimir Zelenski
Foto: EPA/EPA

Novi paket pomoći SAD Ukrajini uključuje protivvazdušne rakete i druge komponente sistema protivvazdušne odbrane, dodatnu municiju za visoko pokretne artiljerijske raketne sisteme HIMARS, artiljerijske rakete 155 mm i 105 mm, protivtenkovske raketne bacače i više od 15 miliona komada artiljerijske municije. Oružje će biti povučeno iz postojećih zaliha Pentagona, što znači da američka administracija ne mora da traži odobrenje Kongresa za povlačenje.

Paket naoružanja koji je objavila Bajdenova administracija mogao bi da bude poslednji deo američke pomoći za borbu Kijeva protiv Rusije, jer se mnogi republikanci protive daljoj pomoći Ukrajini. Ranije ovog meseca, Bajden je oštro kritikovao republikance u Predstavničkom domu i Senatu, optužujući ih da rade po nalogu ruske vlade za blokiranje zakona koji je predložio još u oktobru da bi se izdvojile milijarde dolara više za odbranu Ukrajine od ruskih snaga.

"Ako vas slave ruski propagandisti, možda je vreme da razmislite o tome šta radite“, rekao je tada Bajden, pozivajući se na izveštaj ruske državne televizije koji je pohvalio potez republikanaca.

Vojna pomoć

Republikanci u oba doma Kongresa i dalje se odlučno protive slanju veće pomoći Kijevu jer bi to značilo pobedu Bajdena u izbornoj godini, ali i zato što mnogi glasači GOP veruju u teorije koje podržava bivši predsednik Donald Tramp, a kojima Bajden daje svesrdna podrška.podrška Ukrajini jer su on i njegov sin Hanter Bajden navodno primili mito od ukrajinske energetske kompanije. Republikanci su rekli da će pristati na novi paket vojne pomoći Ukrajini ako Bajden pristane na stroga ograničenja imigracije, što bi trebalo otežati migrantima iz Južne i Centralne Amerike da traže azil.

Od početka ruske invazije na Ukrajinu, SAD su dodelile više od 75 milijardi dolara pomoći Ukrajini, uključujući humanitarnu, finansijsku i vojnu podršku, prema nemačkom Institutu za svetsku ekonomiju Kil. Većina pomoći otišla je na obezbeđivanje sistema naoružanja, obuke i obaveštajnih podataka koji su ukrajinski komandanti potrebni za odbranu od Rusije.

Kako je finansiranje Ukrajine usporavalo, zapadni partneri su odlučili da „tiho” promene svoju retoriku prema Ukrajini. Kako saznaje američki The Politico, Bajdenova administracija i evropski zvaničnici, umesto da podrže cilj Ukrajine o potpunoj pobedi nad Rusijom, sada rade na poboljšanju položaja Ukrajine u budućim pregovorima o okončanju rata. Takvi pregovori bi verovatno uključivali ustupanje delova Ukrajine Rusiji. „Njujork tajms“ piše da je ruski predsednik Vladimir Putin navodno spreman na „primirje“ ako Kijev i Zapad priznaju okupirane teritorije Ukrajine. Međutim, Rusija za sada ostaje zvanično nezainteresovana za pregovore. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da Zapad namerava da zamrzne rat u Ukrajini, a zatim ga predstavi kao pobedu, i retorički upitao kakve su pobede SAD postigle u Vijetnamu, Avganistanu i Iraku nakon što su pokušale istu stvar.

Bela kuća i Pentagon su javno insistirali da nije bilo zvanične promene u politici prema Ukrajini i da nastavljaju da podržavaju njen cilj potpunog proterivanja ruske vojske iz zemlje. Ali američki i evropski zvaničnici navodno već razgovaraju sa Ukrajincima o preraspodeli kijevskih snaga sa ofanzive na jaču odbrambenu poziciju protiv ruskih snaga na istoku. To uključuje jačanje sistema protivvazdušne odbrane, izgradnju utvrđenja, ograda od žilet-žice i protivtenkovskih barijera, i kopanje rovova duž severne granice Ukrajine sa Belorusijom. Bajdenova administracija je takođe fokusirana na jačanje ukrajinske odbrambene industrije. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da njegova zemlja može da postane jedan od najvećih proizvođača oružja u svetu i da ukrajinska odbrambena industrija može da bude jedna od deset najproduktivnijih u svetu.

Napredak na bojnom polju

Nedostatak inostrane pomoći je već oslabio poziciju Ukrajine na bojnom polju. Ruske snage su nedavno napredovale u regionu Zaporožja i ponovo zauzele položaje na jugu zemlje koje su ukrajinske snage zauzele tokom letnje kontraofanzive. Geolocirane slike objavljene 27. decembra pokazuju kako ruske snage napreduju oko sela Robotine, izvestio je Institut za proučavanje rata (ISV). Komandant Oleksandr Tarnavski je u intervjuu za Bi-Bi-Si rekao da rusko rukovodstvo želi da vrati Avdivku, ali da ima i ambiciozniji cilj da zauzme celu Donjecku i Lugansku oblast i povrati teritoriju koju su ruske snage izgubile u regionu Zaporožja tokom ukrajinske kontraofanzive. Ukrajinsko zauzimanje položaja na jugu zemlje u avgustu bilo je taktički značajno jer je omogućilo ukrajinskim snagama da probiju duboku, gustu rusku odbranu. ISV je ocenio da rusko preuzimanje ovih pozicija u ovom trenutku nije posebno značajno, ali bi moglo da napravi razliku ako Zapad prekine vojnu pomoć Ukrajini. „Sada gubimo neka sela, ali ako američka pomoć bude odložena, počećemo da gubimo gradove“, rekao je Jehor Černiv, zamenik predsednika komiteta ukrajinskog parlamenta za nacionalnu bezbednost, odbranu i obaveštajne poslove, u intervjuu za Njujork tajms.

Ukrajinske snage suočavaju se sa nedostatkom municije, posebno projektila kalibra 122 mm i 152 mm, i potrebne su im dodatne zalihe protivvazdušnih raketa i sistema za elektronsko ratovanje za odbranu od ruskih dronova. Ukrajinski vojni zvaničnici izvestili su da su ruske snage lansirale 46 Shahed u nekoliko talasa u sredu. Ukrajinske snage su navodno oborile 32 Šaheda, a većina dronova, koje ukrajinske snage nisu uspele da obore, pogodila je oblast fronta, posebno u oblasti Herson.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading