"NE TREBA NAM VAŠE LETEĆE SMEĆE" Brutalan ukrajinski odgovor pravo u lice!
Ova izjava je efektivno poništila dogovor, naglašavajući ozbiljan nesporazum između Australije i Ukrajine usred očajničkih pokušaja ukrajinskih pilota da izbegnu ruske avione.
Incident se dogodio dok se Ukrajina snalazila u izazovima izbegavanja ruskih boraca, otkrivajući značajnu pogrešnu komunikaciju između dve nacije.
Premijer Entoni Albanez izjavio je da je Australija među najvećim donatorima vojne pomoći Ukrajini van NATO-a.
Ipak, odnosi između vojske dve zemlje su zategnuti zbog nevoljnosti australijskog ministarstva odbrane da ispuni ukrajinske zahteve. Ovo uključuje helikoptere MRH-90 "Taipan", koji su već bili demontirani kada ih je Ukrajina zatražila u decembru.
Za razliku od mnogih drugih zemalja, Australija je odlučila da ne otvori ponovo svoju ambasadu u Kijevu, smanjujući direktan kontakt između nacija.
Ukrajinska vlada, uključujući predsednika Volodimira Zelenskog i njegove savetnike, šalje mešovite signale o svojim vojnim potrebama, što komplikuje pregovore.
Ideja da Australija obezbedi lovce Hornet prvobitno je predložena u martu prošle godine, a dva meseca kasnije pojavile su se vesti da je američka vlada bila „povoljno raspoložena” prema transferu aviona, koji je bio u službi Kraljevskog australijskog vazduhoplovstva od 1984. a penzionisani su 2021. godine.
Hornet, dizajnirani za nosače aviona, imaju robusne stajne trapove pogodne za ukrajinske piste oštećene u ratu, što im omogućava da polete i slete na kratkim trakama.
Ukrajina je, međutim, započela razgovore sa američkim i evropskim vladama za manje robusne F-16 fajting Falkone, plašeći se logističkih izazova istovremenog upravljanja dve vrste stranih lovaca.
F/A-18 Hornet
Izveštaji su se pojavili 6. juna da Australija i SAD razgovaraju o transferu 41 F/A-18 Hornet u Ukrajinu, koji će biti zamenjen modernijim F-35. Desetine starih, ali ispravnih F-18 će verovatno biti dostupne za izvoz kako Australija, Kanada, Švajcarska i Finska pređu na lovce F-35, izvestio je Politiko.
F/A-18 Hornet, američki višenamenski lovac baziran na nosačima razvijen 1970-ih, služi kao primarni borbeni avion američke mornarice, a njime upravlja i nekoliko evropskih i azijskih zemalja.
Klasifikovan i kao borbeni i kao jurišni avion, Hornet je u upotrebi od 1983. godine, sa borbenim radijusom od oko 1000 km, prenosi "Novi glas Ukrajine" (The New Voice of Ukraine).
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)