"AKO PREŽIVE..." Hrvati preneli novu prognozu za Ukrajinu, ovo je njihova jedina "slamka spasa"?
Ako saveznici ispune sve svoje obaveze, ukrajinske snage će moći da stabilizuju liniju fronta do sredine leta, piše hrvatski medij.
Po svemu sudeći, ruska vojska nije napravila dublji prodor ka Harkovu, drugom po veličini gradu Ukrajine, u koji je ušla u petak u ranim jutarnjim časovima. Ali borbe su nastavljene u subotu kada su ruske snage nastavile napad u oblasti Harkova, ali sa manjim snagama.
Ministarstvo odbrane Ukrajine tvrdi da su Rusi "pokušali da probiju liniju odbrane pod zaštitom oklopnih vozila" i da su napadi odbijeni, ali da se "borbe različitog intenziteta nastavljaju" i da su u to područje upućene rezerve radi jačanja odbrane.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je rekao da se u oblasti Harkova vodi „brutalna bitka“, ali i podigao moral rekavši da je rusko napredovanje zaustavljeno artiljerijskom vatrom, a najmanje tri uništena ruska oklopna vozila su zapravo snimljena.
Prema ukrajinskim izvorima, ruska vojska „pokušava da uđe i da se učvrsti“ u naseljima duž granice. Rusko Ministarstvo odbrane nije komentarisalo ofanzivu.
Glavni cilj je ovaj mali grad?
Glavni cilj je Volčansk, mali grad koji se nalazi pet kilometara od granice sa Rusijom, ali Ukrajinci i njihovi zapadni saveznici procenjuju da Rusi trenutno ne planiraju veliku ofanzivu, već stvaranje tampon zone duboke deset kilometara, piše hrvatski medij.
Slične informacije ima i agencija Rojters, koja je navela da bi cilj ruske vojske mogao biti da potisne ukrajinsku vojsku na deset kilometara od granice (Rojters tvrdi da su Rusi već napredovali kilometar od granice). Podseća se da je predsednik Vladimir Putin u martu najavio da bi Rusija mogla da odluči da stvori „sanitarnu zonu“ na ukrajinskoj teritoriji kako bi sprečila ukrajinsku vojsku da granatira ruske pogranične oblasti.
Međutim, realnija procena američkog Instituta za proučavanje rata je da ruske ofanzivne operacije duž granice u regionu Harkova verovatno imaju strateški cilj da privuku i učvrste ukrajinske snage na ovom mestu kako bi omogućile rusko napredovanje u drugim oblastima istočne Ukrajine. Naime, ograničeni napori koje trenutno preduzimaju ruske snage ne ukazuju na to da one sprovode ofanzivnu operaciju velikih razmera kako bi opkolile i zauzele Harkov.
Izvori iz ruskog portala Meduza su početkom ove godine otkrili da visoki bezbednosni zvaničnici razmatraju scenario po kome bi Rusija pokušala da zauzme Harkov i potom završi sukob u Ukrajinu, međutim nema informacija da je komanda u Moskvi donela takvu odluku. Ruske snage su verovatno odlučile da pokrenu ofanzivne operacije duž granice kako bi maksimalno iskoristile relativno kratko vreme pre nego što zapadna pomoć u potpunosti stigne do ukrajinske linije fronta.
Jedan od najvažnijih ciljeva
Jedan od najvažnijih ciljeva je Časiv Jar, važno utvrđeno područje ukrajinskih oružanih snaga, koje se nalazi u brdima zapadno od Bahmuta. Ovde grad pokriva zapadne prilaze Konstantinovki, a ako budu zarobljeni, Rusi bi imali priliku da se probiju na zapad. Međutim, iako je Vladimir Putin nameravao da njegove trupe do 9. maja zauzmu Časiv Jar, to se nije dogodilo. Naprosto, Rusi su se zaglavili u predgrađu tog mesta, a Ukrajinci su ojačali odbranu.
Uspeh ruskog plana zavisiće od toga koje rezerve komanda ruskih oružanih snaga može da upotrebi za nastavak operacije, piše hrvatski Jutarnji.
Dok čekaju da se borbe razbuktaju, zaraćene strane pokušavaju da konsoliduju ljudstvo i opremu. Američki predsednik Džozef Bajden odobrio je novi paket vojne pomoći Ukrajini, vredan 400 miliona dolara. Paket uključuje dodatnu municiju za protivvazdušne sisteme Patriot, prenosive protivvazdušne sisteme , oklopna vozila, ogromne količine artiljerijske municije i drugo. Pored toga, Rojters je preneo da će prvi lovci F-16 biti isporučeni Ukrajini u junu ili julu.
Teški sukobi u bliskoj budućnosti: "Ako prežive naredna dva meseca..."
Prema zapadnim vojnim analitičarima, Ukrajinci bi trebalo da se pripreme za teške sukobe u bliskoj budućnosti. Ali ako tempo priliva zapadnog naoružanja bude visok, ako saveznici ispune sve svoje obaveze, ukrajinske snage će moći – ako prežive naredna dva meseca – da stabilizuju liniju fronta negde sredinom leta.
Džejk Salivan, savetnik predsednika Bajdena za nacionalnu bezbednost, nedavno je za Fajnenšel tajms rekao da će ukrajinske trupe moći da održe svoju sadašnju liniju odbrane zahvaljujući snabdevanju oružjem iz SAD. Prema rečima Salivana, sledeći cilj ukrajinske vojske biće da povrati teritorije koje su zauzeli Rusi.
Za to vreme ambasadori 27 zemalja EU dogovorili su bezbednosne garancije za Ukrajinu, piše nemački list "Welt am Sonntag", koji je navodno pročitao dokument. U dokumentu se navodi da se zemlje EU obavezuju da obezbede dugoročnu bezbednost Ukrajine putem vojne, civilne, humanitarne, finansijske, trgovinske i ekonomske pomoći. Istovremeno, zemlje EU, kako se napominje, potpisuju odvojene bilateralne bezbednosne sporazume sa Ukrajinom.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)