dron
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Zbog toga su pojačali masovne napade kamikaza dronovima, koji su relativno jeftini.

Ove zaključke saopštili su ukrajinski stručnjaci sa Instituta za naučna istraživanja i sudsko-medicinsku ekspertizu (KNIISE) u Kijevu, koje su intervjuisali novinari lokalnog televizijskog kanala.

Oni tvrde da su tokom poslednjih napada Oružane snage Ruske Federacije počele da koriste bespilotne letelice kamikaze tipa Šahed (Geran-2), ažurirane termobaričnim bojevim glavama. Za sada, međutim, ova vrsta dronova idalje nije u širokoj upotrebi.

„Ako drugi dronovi ovog tipa imaju visoko eksplozivno dejstvo, nova verzija Šaheda ima bojevu glavu koja funkcioniše zbog pritiska, temperature i hemijskih elemenata“, objašnjavaju ukrajinski vojni stručnjaci.

„Zapravo, zadatak ovih dronova je da osvetle ciljeve“, tvrdi bivši načelnik Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine Vladislav Seleznjev.

Prema njegovim specifikacijama, za razliku od konvencionalnih dronova, koji napadaju mete uz pomoć fragmenata rasutih prilikom udara, dron sa novom bojevom glavom, pre svega, izaziva požare. On tvrdi da na ovaj način ruska vojska pokušava da poveća štetu nanetu tokom udara.

Pretpostavlja se da ažurirani Geran nosi bojevu glavu sličnu onoj koja se koristi u teškim bacačkim sistemima Solncepek. Ovo je volumetrijska vakuum detonaciona municija velike razorne moći.

Uporedivo sa punjenjem sistema poput TOS-1A

Prema informacijama iz ukrajinskih izvora, Geran-2 je opremljen termobaričnim punjenjem od približno 40 kilograma sa tri osigurača, što je uporedivo sa punjenjem sistema poput TOS-1A Solncepek i Buratino.

Ruski mediji preneli su da se jurišni dronovi, koji su postali glavna udarna snaga ruske vojske tokom specijalne vojne operacije, stalno unapređuju, a taj proces će se nastaviti i ubuduće.

Termobarična (vakumska) municija je moćno i razorno oružje koje stvara oblak gasa koji se zapali sekundarnom eksplozijom, stvarajući snažan udarni talas i sagorevajući kiseonik u datoj zapremini. Takvo oružje izaziva ozbiljan pad pritiska i ima veliku razornu moć.

Termobaričko punjenje je vrsta eksploziva koji koristi kiseonik iz okolnog vazduha. Upotreba bojevih glava sa takvim punjenjem stvara eksplozivni talas koji traje značajno duže od klasičnog kondenzovanog eksploziva.

Većina konvencionalnih eksploziva se sastoji iz mešavine eksploziva i oksidatora, dok je kod termobaričkog oružja to 100% eksploziva, tako da ono poseduje mnogo veću snagu od konvencionalnog kondenznog eksploziva iste mase.

Termobarična oružja imaju naduže trajanje eksplozivnog talasa i najveću razornu snagu, izuzimajući nuklearno oružje.

Podsetimo, Rusija tokom prošlog meseca lansirala ka Ukrajini preko 2.000 od ukupno 7.000 dronova Geran-2 ove godine. U poslednje vreme, ruske trupe su značajno povećale broj napada dugometnim dronovima na ciljeve duboko unutar ukrajinske teritorije.

Rusi koriste kamikaza dronove tipa Šahid-Geran od septembra 2022. godine

Od septembra 2022. godine, ruska vojska koristi bespilotne letelice iranskog dizajna Shahed za napad na ukrajinske ciljeve.

U početku su ruske snage počele sa rojevima napada koristeći više dronova kamikaza odjednom, u serijama od pet i više, kako bi savladali ukrajinsku protivvazdušnu odbranu.

Ruske snage su navodno koristile i pa 12 dronova za jedan napad. Zabeležen je čak i slučaj obaranja MiG-a 29 dronom Shahed.

Prema nekim izveštajima, ruske snage lansiraju i dronove kamikaze u parovima, pri čemu je jedan leti iznad drugog, kao rezerva ako donji bude oboren ili u slučaju da je donji dron uspešan, drugi može da se usmeri prema sledećoj meti.

Kako je portal "Oružje online" ranije pisao, Ukrajina već troši znatno više novca na suzbijanje dronova kamikaza nego što Rusija troši na nabavku i lansiranje ovih bespilotnih letelica u osnovi iranskog dizajna.

Na primer, prosečan ruski dron košta između 10 i 20.000 dolara, dok projektil PVO sistema IRIS-T košta oko 430.000 dolara, što je 20 puta više od cene drona kamikaze.

Navodi se da je Ukrajina potrošila oko 28,14 miliona dolara, od 13. septembra do 17. oktobra, na odbranu od ovih kamikaza dronova, prema proceni vojnih analitičara iz nevladine organizacije Molfar, zasnovanoj na podacima iz “otvorenih izvora“.

Čak i ako dronovi budu oboreni, oni i dalje iscrpljuju ukrajinske zalihe raketa zemlja-vazduh koje se i pored finansiranja zapada smanjuju. U krajnjem slučaju kamikaza dronovi su i planirani da budu uništeni u svojim misijama; stoga njihovo obaranje skupim sredstvima ne predstavljaja gubitak za rusku vojsku.

(Oružje online)

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading