EKSKLUZIVNO! Šokantni detalji Trampovog plana za mir u Ukrajini otkriveni!
Tokom predsedničke kampanje 2016. godine, Donald Tramp je dao hrabru izjavu tvrdeći da bi, ako bude ponovo izabran, mogao okončati rat u Ukrajini za samo jedan dan. Međutim, detalji Trampovog pristupa ukrajinskom sukobu ostali su nejasni, sa njegovim savetnicima koji su pružili samo opšte obrise potencijalnih strategija.
Vansov Predlog: Demilitarizovana zona
Jedan od ključnih prijedloga koji se tiče Ukrajine je dao Džej Di Vans, budući potpredsednik Trampa. Vans je predložio uspostavljanje demilitarizovane zone kao put ka mirnom rešenju sukoba. Ova demilitarizovana zona bi bila snažno utvrđena kako bi se sprečila dalja ruska agresija, a Ukrajina bi zadržala svoju nezavisnost u zamenu za neutralnost, uzdržavajući se od pridruživanja NATO-u ili drugim savezničkim institucijama.
Wall Street Journal je otkrio da su Trampovi savetnici preporučili zamrzavanje sukoba duž linije fronta, konsolidaciju okupiranih teritorija za Rusiju, uspostavljanje demilitarizovane zone i zaustavljanje integrisanja Kijeva u NATO tokom 20 godina. Predlog je uključivao stvaranje demilitarizovane zone dužine oko 1200 kilometara, uz razmatranje međunarodnih snaga za održavanje mira radi nadgledanja područja.
Ideja demilitarizovane zone u Ukrajini nije nova i bila je deo prethodnih mirovnih sporazuma, poput Minskog sporazuma. Demilitarizovane zone su korišćene u drugim globalnim sukobima, poput Kiparske i Korejske demilitarizovane zone, služeći kao zone za smanjenje neprijateljstava.
Kiparska demilitarizovana zona je uspostavljena 1974. godine nakon turske invazije, koja je podelila ostrvo na Republiku Kipar i samoproklamovanu Tursku Republiku Severnog Kipra. Zona zaštite, koju patroliraju snage UN za održavanje mira, ostaje simbol nerešenih tenzija i neuspelih napora za ponovno ujedinjenje.
Korejska demilitarizovana zona, stvorena kao deo Korejskog primirja, deli Severnu i Južnu Koreju. Uprkos prvobitnoj svrsi, ona stoji kao jasan podsetnik na postojeće tenzije, sa snažnim vojnim prisustvom sa obe strane.
Iako je koncept demilitarizovanih zona korišćen u različitim sukobima, njihova efikasnost u postizanju trajnog mira je nesigurna. Složenosti ukrajinskog sukoba, u kombinaciji sa ciljevima Rusije, ukazuju na to da će biti potrebno sveobuhvatno i snažno pristupiti kako bi se postiglo održivo rešenje.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)