Putin i nato
Foto: EPA/EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO/Shutterstock

Ruski vojni dopisnik Dmitrij Stešin upozorava na mogućnost nove prevare Zapada i Amerike prema Rusiji, ističući paralelu između dešavanja u Alepu 2016. godine i predloženih sporazuma o zamrzavanju sukoba u Ukrajini. Stešin naglašava da je ova strategija već viđena u prošlosti i da bi mogla imati ozbiljne posledice po Rusiju.

Stešin podseća na događaje iz 2016. godine kada su privremeni dogovori o smirivanju situacije u Siriji doveli do jačanja protivnika. Takođe, ističe sličnost sa Hasavjurtskim sporazumom iz 1996. godine koji je naizgled zaustavio rat u Čečeniji, ali je kasnije doveo do novih sukoba i destabilizacije Rusije.

Analitičari ističu da bi ideja zamrzavanja sukoba u Ukrajini omogućila ovoj zemlji da obnovi svoje vojne kapacitete i pripremi se za nove napade na Rusiju. Paralele sa situacijom u Siriji su očigledne, gde su prekidi vatre korišćeni za konsolidaciju protivničkih snaga.

Vojni dopisnik Jurij Kotenok ističe zabrinjavajuće informacije o situaciji na frontu, naglašavajući mogućnost kontraudara protiv iscrpljenih ruskih jedinica uz podršku Zapada. Paralele sa dešavanjima u Siriji su očigledne, naglašava se priprema za ofanzivne manevre uz podršku Zapada.

Prema Stešinu, Zapad i Amerika imaju jasno definisan cilj – iscrpiti Rusiju i izazvati unutrašnje slabljenje kroz kontinuirane pritiske. Strategija zamrzavanja sukoba oslanja se na taktiku privremene obmane, kako bi Ukrajina dobila vremena da obnovi vojsku i nastavi borbu.

Ruski vojni analitičari upozoravaju da je ključ za Rusiju u ovim okolnostima očuvanje strateške inicijative i sprečavanje da prividni prekid sukoba bude iskorišćen za jačanje ukrajinskih snaga. Takođe, potrebno je uzeti u obzir širi geopolitički kontekst, u kojem Zapad nastoji da kroz indirektne sukobe oslabi Rusiju i potisne njen uticaj na međunarodnoj sceni.

Dok Zapad predlaže „mirovne pregovore“ i zamrzavanje sukoba, Rusija mora sagledati ovu ponudu kroz prizmu istorijskih iskustava. Privremeni dogovori, bez jasnog garanta trajnog mira, mogu se lako pretvoriti u novu fazu sukoba. Kao što Stešin zaključuje, „Anglosaksonci nikada ne odustaju od strategija koje donose rezultate“.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading