"PREGOVARAO SAM SA PUTINOM, ZNATE LI ŠTA JE U SPORAZUMU PISALO MALIM SLOVIMA?" Ako se ovo nastavi, Ukrajina gubi rat!
U nedavnom intervjuu za Financial Times, bivši ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba podelio je svoje uvide o toku rata u Ukrajini. Istakao je potencijalni uticaj predsedništva Donalda Trampa na konflikt i istakao strategijske pristupe ukrajinskog lidera Volodimira Zelenskog i ruskog predsednika Vladimira Putina. Prema Kulebi, kako Zelenski tako i Putin žele da sarađuju s Trampom, jer bi odbijanje njega rezultiralo gubicima. Odbacio je zapadne rasprave koje pripisuju krivicu za zastoje u mirovnim pregovorima i odbacio tvrdnju da je Ukrajina bila pod pritiskom svojih saveznika da odbije predinvažni sporazum u februaru 2022. godine.
Kuleba, oslanjajući se na svoje iskustvo kao deo ukrajinskog pregovaračkog tima, pružio je uvide u moskovske predloge i Putinove namere. Istakao je da je primarni cilj Putina bio vojno neutralizovati Ukrajinu pre nego što zada konačni udarac. Posebno je istakao odredbu koja specificira da bi svi ukrajinski tenkovi i teška oklopna oprema trebali biti pod kontrolom ruskih snaga, otkrivajući kompleksnosti predloženog mirovnog plana.
Kada je upitan o pretnji koju predstavlja Rusija široj Evropi, Kuleba je upozorio da će Zapad biti sledeći ako ne pomogne Ukrajini u porazu Rusije. Izrazio je zabrinutost zbog nedostatka definisanog strateškog cilja i potpunog razumevanja posledica ruske agresije na Ukrajinu unutar zapadnih krugova.
Kuleba je istakao značaj NATO-ovog obećanja da će braniti teritorije svojih saveznika, posebno u kontekstu potencijalnih promena u vođstvu SAD. Postavio je hipotetičke scenarije, dovodeći u pitanje posledice ako bi predsednik SAD povukao to obećanje, time utičući na sigurnosna obećanja NATO-a. Takođe je opisao potencijalnu brzu okupaciju baltičkih država od strane Rusije, ističući izazove s kojima bi se NATO suočio u odgovoru na takav scenario.
Tokom intervjua, Kuleba je razmatrao napore za prikupljanje međunarodne podrške Ukrajini i izazove u suočavanju s ruskim agresijom. Priznao je nevoljkost nekih zemalja da otvoreno se suprotstave Putinu zbog strahova od mogućih posledica. Kuleba je takođe adresirao pritisak na Ukrajinu da se uključi u brze mirovne pregovore, tvrdeći da su trenutni alati i sredstva nedovoljni da se situacija na bojnom polju preokrene.
Značajna zabrinutost koju je izrazio Kuleba bila je nedostatak strateškog fokusa među saveznicima Ukrajine, što je smatrao "pravom tragedijom" rata. Kontrastirao je posvećenost saveznika Rusije, Severne Koreje, s nevoljkosću nekih ukrajinskih partnera da pruže dovoljno oružja i odobrenja za njegovu upotrebu.
Zaključujući, Kuleba je istakao osnovno uverenje Putina da Ukrajina nema pravo da postoji i percepciju ruskog predsednika o slabosti Zapada. Zaključio je rasvetljavanjem Putinove argumentacije, sugerišući da on vizionira scenario u kojem bi na kraju mogao zauzeti celu Ukrajinu.
U svojoj oceni, Kuleba je prepoznao fundamentalni izazov koji postavlja jasni strateški cilj Rusije u poređenju s nedostatkom strateškog fokusa među zapadnim saveznicima Ukrajine. Upozorio je da će rat trajati sve dok Putin veruje da Ukrajina nema pravo da postoji, naglašavajući hitnost situacije i potrebu za zajedničkim međunarodnim odgovorom.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)