Gastarbajterski hor iz Beča gostuje u Beogradu
Članovi hora okupili su se pre šest godina i neguju antifašistički, radnički i gastarbajterski repertoar na nekoliko jezika, saopštio je danas Muzej Jugoslavije.
Pevački ansambl specifičan je po tome što u njemu može da peva svako, bez obzira na muzički talenat, navodi se u saopštenju.
Hor "29. novembar" osnovan je u Beču kao muzičko-umetnički projekat Aleksandra Nikolića i Saše Miletića, posvećen nasleđu jugoslovenskih partizanskih i antifašističkih pesama u kontekstu novih migracijskih procesa u Austriji.
Vremenom i s promenama u sastavu članstva, repertoar hora znatno se proširio i obuhvata pesme na 13 jezika.
Hor je učestvovao u velikom nizu koncerata, akcija, intervencija, demonstracija i performansa, uključujući "Gastarbajteroperu" u okviru festivala "Wiener Festwoćen", radionicu prevođenja repertoara na romski jezik u sklopu festivala WienWoće u projektu "Jailbreak" o migraciji i zatvorskom sistemu u Austriji.
Hor je 29. novembar 2015. godine pokrenuo Festival alternativnih horova (FAC) koji je, održan dvaput, ugostio samoorganizovane i aktivističke horove iz Austrije, Nemačke, Slovenije, Hrvatske i Srbije.
Izložba "Jugo, moja Jugo - gastarbajterske priče", posvećena radnicima iz Jugoslavije na privremenom radu u Austriji i Nemačkoj, otvorena je polovinom decembra prošle godine u Muzeju Jugoslavije u Beogradu.
Prvi put u domaćoj muzejskoj praksi, izložba obrađuje temu gastarbajtera u želji da osvetli segment te manje-više negirane istorije ljudi, koji su sterotipizirani i kojima je osporavana uloga u kulturnom i privrednom razvoju Jugoslavije, saopštio je Muzej.
Izložba je deo šireg istraživačkog projekta, povezanog s dva značajna datuma: pet decenija od potpisivanja Sporazuma Jugoslavije sa Austrijom iz 1966. godne o angažovanju radne snage, i 48 godina od potpisivanja takvog sporazuma Jugoslavije s Nemačkom, 1968. godine.
Projekat se realizuje uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Austrijskog kulturnog foruma i Instituta Gete.