Ignorisanje je umetnost! Evo zašto u određenim situacijama ne treba da obraćate pažnju na reči, stavove i ponašanje drugih
Odnosi sa drugim ljudima donose nam sreću i zadovoljstvo, ali su takođe često izvor tuge i razočaranja
Ignorisanje nije oblik osvete i nije način da se kod nekoga izazove kompleks, već metoda zaštite samog sebe.
3 situacije kada morate da ignorišete druge:
1. Destruktivna kritika
Ako vam kritika nikad ne pomaže, već vas samo baca u očajanje - treba da je ignorišete. Ne dozvolite drugima da vam sude. Ne dozvolite da vas njihova kritika povredi - zaštitite sebe!
2. Negativni postupci
Ako osoba čini loše stvari vama, ne dozvolite da vam njegovo ponašanje promeni psihu, jer će to značiti da je on postigao svoj cilj. Zapamtite da možete uvrediti samo nekoga ko vam to dopusti. Ako primetite da se neko neprimereno ponaša prema vama, jednostavno se okrenite i idite što dalje od te osobe.
3. Manipulacija
Postoje ljudi koji su navikli da kontrolišu okolinu uz pomoć emocionalne manipulacije. Budite svesni tih ljudi, izbegnite druženje sa njima.... Ako budete naučili da ignorišete njihove reči, budite sigurni da ste naučili da živite život bez stresa.
Napravite zaštitni omotač
Navikli smo da nas tuđe ponašanje iznervira ili uznemiri. Takva reakcija je normalna i nije svako od nas Buda.
Problem nastaje kada takva reakcija traje duže i počinje da utiče na vaše zdravlje.
Da bismo naučili da ignorišemo navedene ljude, potrebno je da izgradimo štit za našu dušu. To se u psihologiji zove "radikalno prihvatanje".
To znači potpuno neprivatanje prihvatanja svega. Na primer, odbijamo da prihvatimo kritiku ili negativno ponašanje drugih ljudi. Prihvatimo da je osoba rekla to što je rekla, a zanmo ko je to rekao pa ne dopuštamo da nas to dotuče.
Srbi to lepo kažu na ovaj način: Ušlo na jedno uvo, izašlo na drugo!
Takva psihološka distanca stvara zaštitni štit oko vas i razbija sposobnost za reagovanje na situaciju bez da se emocionalno uništite.