BOLE KAO SAM ĐAVO! A ne mora da bude tako, ovo je genijalan trik da obujete sandale bez straha od žuljeva
Ništa ne može upropastiti šetnju ili izlazak kao nastanak žuljeva. Neprijatno i bolno, čak i najmanji žulj može da vas spreči da nastavite. Žuljevi su jedna od najčešćih rana sa kojima se ljudi susreću. Vodeći računa, oni se mogu izbeći.
Žuljevi, nagnječenja i slične ranice nisu nimalo privlačna posledica nošenja obuće, pa će i najlepše cipele ili sandale učiniti omraženima.
Kako biste se rešili ovog vrlo čestog problema, naročito u prelaznom periodu, kad počinjemo da nosimo laganiju, otvoreniju obuću, pomoći će vam ovaj jednostavan, a vrlo efikasan savet.
Zbog čega dolazi do žuljeva? Naime topla i vlažna okolina u obući podstiče njihovo stvaranje – bez obzira na to da li nosite visoke potpetice, sandale s kaišićima, natikače ili špicaste ravne cipele.
A uz pomoć ovog rešenja, bolni mehurići više nemaju šanse ni u novoj ni u staroj obući kojoj ste se obradovali nakon jesensko-zimske pauze.
Trik je u običnom dezodoransu u spreju koji svi imamo na polici u kupatilu!
Dakle, sledeći put kad izađete u cipelama ili sandalama za koje znate da vam mogu napraviti žuljeve, samo prethodno nanesite malo dezodoransa na delove noge na kojima vas obuća steže ili vam se kaišići urezuju.
Pa kako funkcioniše ovaj savet? Mehurići su šupljine ispunjene tečnošću koje nastaju, na primer, kada se o kožu tare obuća dok se znojimo. Dezodorans pak osigurava da se koža manje znoji, što zauzvrat smanjuje mogućnost nastanka žuljeva.
Dezodorans u obliku rolona takođe može poslužiti, ali treba mu više vremena da se osuši.
Ako su se već stvorili ovo su 3 saveta za brzo lečenje žuljeva:
1. Žulj koji nije pukao
Nemojte ga bušiti, već operite sapunom i dezinkfikujte antibiotskom mašću. Ostavite mesto na kom je žulj nepokriveno, eventualno stavite labavi zavoj pa ga pustite da se suši na vazduhu. Nemojte stvarati pritisak na mesto na kom se žulj nalazi. Ako se žulj nalazi na stopalu ili između prstiju, na mestima koja se jače znoje, stavite malo dečjeg pudera i silikonske jastučiće.
2. Žulj koji je pukao
Operite područje na kom je žulj nežnim sapunom i vodom. Nemojte koristiti alkohol, jod ili hidrogen peroksid. Oštećenu kožu lagano poravnjajte i umsirajte da se prilepi. Namažite područje antibiotskom mašću, područje prekrijte sterilnim flasterom ili gazom.
3. Žulj koji je potrebno isušiti
Ponekad su žuljevi jako bolni, veliki ili na mestu koje se ne može stalno štititi od dodira ili znojenja, pa ih je onda potrebno iscediti. Ovo je pravilan postupak:
Operite područje na kom se žulj nalazi. Iglu sterilizujte alkoholom, napravite malu rupicu na rubu žulja i nežno iscedite tečnost. Ponovo ga operite i osušite laganim tapkanjem. Nemojte skinuti sa njega kožu, ona je prirodna zaštita koja treba da ga i dalje pokriva. Namažite antibiotskom mašću, prekrijte područje gazom ili flasterom. Ne zatežite, bolje je da flaster ili gaza budu labavi uz žulj.
4. Dalja nega
Flaster ili gazu menjajte svaki dan ili odmah u slučaju da se pokvase ili zaprljaju. Izbegavajte da nosite cipele ili aktivnosti koje su izazvale žulj dok se ne zaceli. Ako primetite znakove infekcije, kao što su gnoj, temperatura, crvenilo ili toplu kožu oko žulja, natečene limfne žlezde, jaču bol ili otekline, javite se stručnjaku.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)