BILO KUDA, LJUBIMAC SVUDA Putovanje sa životinjom može biti prilično stresno iskustvo, ali uz pomno planiranje i pripremu, može proteći bez problema
Godišnji odmor ne morate provesti bez svog vernog prijatelja.
Samo ispratite naše savete i uživajte u porodičnim trenucima sa svojim ljubimcem.
Priprema je više od pola posla
Jedan od osnovnih uslova za putovanje ljubimaca jeste da su oni zdravi, redovno vakcinisani protiv besnila i mikročipovani, jer u protivnom ne mogu izaći iz Republike Srbije, o čemu smo već pisali u ovoj rubrici. Prilikom putovanja unutar zemlje ne trebaju vam sertifikati, ali vam treba pasoš za ljubimca, a za putovanja unutar EU propisi variraju - uglavnom se traži titar test, pasoš s urednom vakcinacijom i mikročip životinje. Pre polaska proverite još jednom da li su dozvoljeni ljubimci i gde se nalazi lokalni veterinar.
Foto: Shutterstock
Bezbedan prevoz
Bez obzira na prevozno sredstvo, potreban vam je transporter. U njega stavite podlogu, ali i stvari koje će ga mirisom podsećati na dom. Većini pasa vožnja je prijatnija ukoliko gledaju napred.
Preporučljivo je da svog ljubimca nahranite veče pre puta jer im je često muka tokom vožnje. Ukoliko idete na duži put, ponesite i manju količinu hrane.
Obavezno ponesite zalihe vode i vodite računa da vaš ljubimac ima dovoljno prostora, kao i da u automobilu bude optimalna temperatura. Nemojte kretati na put u vreme najvećih vrućina i nikada, ali nikada, ne ostavljajte vašeg ljubimca samog u kolima, čak ni na par minuta!
Foto: Shutterstock
Prevoz drugim prevoznim sredstvima
Ukoliko izuzmemo sopstveni prevoz, s ljubimcem je najugodnije putovanje vozom. Manji kućni ljubimci prevoze se smešteni u transporter kao ručni prtljag. Psi bez transportera se moraju držati na podu s povocem i korpom, tako da ne ugrožavaju okolinu, a za njih se plaća 50 odsto cene karte. U vozu se u kolima za spavanje mogu prevoziti psi pod uslovom da putnik zakupi celu kabinu za sebe.
Kada dođete na odredište
Za razliku od mačaka, psi teže podnose visoke temperature i lako mogu postati žrtve toplotnog udara, pa izbegavajte izlaganje suncu od 11 do 17 sati. Vodite ga u šetnju rano ujutro ili uveče, a tokom dana najbolje je da boravi u zatvorenom i dobro rashlađenom prostoru.
Foto: Shutterstock
Šta očekivati na plaži?
Znamo da poznajete svog psa, ali ne poznajete tuđe. Zato je povodac obavezan dok ne procenite situaciju na plaži. Ako vaš pas jede sve što pronađe, pre nego što ga pustite s povoca proverite ima li kakvih ostataka hrane na plaži. Usput bacite pogled na slomljeno staklo ili čepove na koje bi se pas mogao ogrebati. Budite spremni da pas možda neće slušati kao inače jer će i njemu ovo biti nova situacija.
Oprema za plažu
Voda, voda i još malo vode! Uz vrućine i kupanje voda vam je glavni saveznik. Ako se pas napije morske vode može dehidrirati, povraćati ili dobiti proliv pa je izuzetno važno da mu je pitka voda uvek dostupna. Peškir je takođe deo obavezne opreme - da pas može da legne, a i da ga možete obrisati pre ulaska u auto. Vrlo je bitno da pas ne bude predugo na suncu pa mu obezbedite i suncobran.