SAČUVAJTE LETO U KUHINJI Iskoristite sezonu aromatičnih začina i toplinu letnjeg vazduha da ih spremite za zimu

K. T. /alo.rs | Žena 15.07.2021 16:30

Ima li ičeg lepšeg nego da kad vam zafali neki začin, pružite ruku i uberete ga sa sopstvenog balkona?

Foto: Shutterstock

Osim što će da vam posluži za slatke i slane delicije, začinsko bilje na balkonu ili u kuhinji predivno miriše. Ukoliko želite da sačuvate i stalno imate pri ruci mirisne začine, možete da ih osušite i ujedno da ih iskoristite i kao ukras.

Nađite im mesto

Ranije su začini uglavnom uzgajani na odvojenoj terasi, a sada većina domaćica koja voli da provodi vreme u kuhinji ili na terasi, obavezno izdvoji kutak u kojem će gajiti začinsko bilje. I ne samo da to doprinosi dekorativnom izgledu enterijera, već plene i svojim mirisom a kasnije i ukusom u jelima. Ipak postoje cake za njihovo uzgajanje. Na primer, mediteransko bilje tipa ruzmarin, žalfija ili majčina dušica vole da budu okupani suncem, pa su pogodni za prozore koji gledaju na jug. Bitno je da ne preterujete sa zalivanjem jer su iz sušnih podneblja, dok nana pak voli vlažniju zemlju.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Obezbedite im dovoljno prostora

Većina biljaka iz radnje ili s pijace dolazi u malim kontejnerima koji nisu dovoljni za njihov koren, zato je bitno da ih odmah nakon kupovine presadite u veću posudu, po mogućstvu onu od gline. Ukoliko mogu lepo da razviju korenov sistem, vrlo je verovatno i da će vas nagraditi zanosnim cvetovima tokom leta.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Pravilno branje

O kojem god začinu da je reč, bitno je da ga redovno orezujete, a za to su vam neophodne čiste i oštre makaze. Ako vaše biljke imaju drvenaste grane, secite samo sveže grane da bi biljke mogle da se regenerišu.

Timijan se, recimo, bere pre svog cvetanja, tako da biljka ima dovoljno energije za obnavljanje odsečenih izdanaka.

Ruzmarin je najbolje da berete kad su dani sunčani, pošto su tada esencijalna ulja posebno intenzivna.

Bosiljak ili nana seckaju se pak odmah iznad ose lista, tako da se brzo mogu stvoriti novi listovi i grančice.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

URADI SAM

Začinski venac

Začinski biljni venac se brzo izrađuje, praktičan je, a ujedno je i privlačan za oko u svakoj kući. Za njega će vam biti potrebni: konac, tanko uže i oštre makaze. Prvo biljke grupišite u jednake manje vezice. Potom ih obesite da vise naopako na zategnutom konopcu. Ako je moguće, sušite bilje u prostoriji bez prašine s redovnim provetravanjem.

Možete napraviti začinsku kombinaciju - veoma je poznat buket garni, koji čine majčina dušica, peršun i lovor, obmotani celerom ili prazilukom. Njega je otkrio pre 300 godina kuvar Pjer de Lune. Ovu mešavinu začina možete dodati u variva i sosove, pa čak i mleko za bešamel sos.

Za riblju čorbu dobra je kombinacija: majčina dušica, celer, peršun, malo ljute crvene paprike bez semenki i komadić korice limuna. U ovom slučaju buketić i komadiće paprike ubacite u gazu pa to spustite u jelo. Nakon pripreme jela, buketić jednostavno izvadite.

Ovim načinom će biljke sačuvati esencijalna ulja tokom sušenja. Već nakon sedam do deset dana imaćete svoje prvo suvo bilje za upotrebu. A namena je zaista šarenolika - možete njima aromatizovati so, pojačati aromu u jelima ili napraviti čaj. A osim toga, imaćete tokom cele godine dašak svežine u svojoj kuhinji.

Expand player
Pogledajte više