BRČKANJE U DRUŠTVU Naučite psa da uživa u vodi i obezbedite mu hlađenje tokom celog leta
Foto: Shutterstock

Većina podrazumeva da svi psi obožavaju kupanje, plivanje i ronjenje. Ali činjenica da instinktivno znaju da plivaju nije najtačnija! Nekim pasminama konstitucija omogućava lakše plivanje, dok oni s manjom telesnom masnoćom, poput dobermana i boksera, mogu imati problema s vodom. Psi koji imaju strah od vode obično imaju kratke noge, masivnu glavu i kratku njušku, kao što su francuski i engleski buldog, mops, jazavičar, baset i slični.

Školica plivanja

Nikada ne bacajte psa u vodu jer to može samo izazvati još veću traumu. Uvek prvo vi uđite u plićak kako bi pas bio siguran da nema razloga za strah. Potom mu dobacite igračke ili lopticu i ne zaboravite na poslastice kao nagradu. U vodi ga držite u naručju kao dete, pošto će tako steći sigurnost. Kad prvi put dospe u vodu, pas pliva čudno, odnosno kruži na istom mestu, gubi pravac, ali posle izvesnog vremena počinje normalno da se orijentiše i pliva. Kad se navikne na komandu „plivaj", treba od njega zahtevati da ispunjava i druge zadatke - recimo da iz vode donese bačeni predmet.

BRČKANJE U DRUŠTVU Naučite psa da uživa u vodi i obezbedite mu hlađenje tokom celog leta

Foto: Shutterstock

 

Ne forsirajte

Ako pas ne želi u vodu, igrajte se na obali. Ponesite njegove igračke i dajte mu poslastice. Svaki pomak nagradite. Važno je da plažu i učenje poveže sa nagradama i lepim iskustvom. Ako je pas prethodno trčao, ne treba mu dozvoliti da odmah uđe u vodu da ne bi došlo do grčeva i davljenja. Posle izlaska treba da se prosuši na suncu.

Izbegavajte celi dan na suncu

Ne prisiljavajte psa da ceo dan provodi na plaži, čak ni ispod suncobrana jer će dehidriratii. Najbolje je da ga ostavite u zamračenoj sobi uz posudu s vodom da bi mogao da je pije koliko god želi. Kod nekih rasa kao što su škotski i nemački ovčar često se javlja alergija na sunce koja se manifestuje opadanjem dlake na gornjem delu njuške i ranicama i krastama.

BRČKANJE U DRUŠTVU Naučite psa da uživa u vodi i obezbedite mu hlađenje tokom celog leta

Foto: Shutterstock

 

Budite pozitivni

Nemojte vikati na psa i kažnjavati ga. Umesto toga, budite pozitivni i pomalo ga navikavajte na vodu. Plivanje je odlična rekreacija za pse, te budite strpljivi ako se pas boji, jer će jednom razvijen strah od vode ostaviti trajne posledice.

Obavezan prsluk za spasavanje

Boravite li na brodu, nabavite pseći prsluk za spasavanje. Bez obzira na to koliko dobro pliva, svaki pas se može udaviti, naročito ako padne s broda može se umoriti i postati dezorijentisan.

BRČKANJE U DRUŠTVU Naučite psa da uživa u vodi i obezbedite mu hlađenje tokom celog leta

Foto: Shutterstock

 

Morska voda

Ako pas popije morsku vodu, postoji velika verovatnoća da će povratiti. Nakon povraćanja nemojte ga odmah hraniti niti mu davati vode po volji, već mu ponudite male količine obične vode u razmacima od 15 minuta. Hranite ga s više malih obroka.

Operite psa nakon plivanja

Nakon kupanja u moru, bazenu ili reci, bilo bi dobro isprati psa običnom vodom jer voda isušuje dlaku i kožu. Nije potrebno prati ga šamponom jer će on dodatno skinuti zaštitni masni sloj sa kože.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading